Gramer İpuçları

Bekannte Kelimesi

Almancada birçok isim, biyolojik cinsiyete göre çeşitli formlarda gösterilmektedir. Örneğin, “Schüler” (erkek öğrenci) ve “Schülerin” (kız öğrenci) bu durumun örnekleridir. Fakat, bu durum her isim için geçerli değildir. İşte “Bekannte” kelimesi böyle kelimelerden biridir.

Artikelini öğrenmek için sözlüğü açtığınızda, “Bekannte” kelimesini hem “der” hem de “die” artikeli ile kullanıldığı için kafa karıştırıcı bulabilirsiniz.

Ancak hangi artikel ile kullanıldığı “Bekannte” kelimesinin anlamında saklıdır. Kelimemiz “tanıdık” anlamına geldiği için hem bir erkeği hem de bir kadını temsil etmek için kullanılmaktadır.

Eğer bahsedilen kişi bir kadınsa, kelimenin önüne “die” artikeli gelir ve “die Bekannte” şeklinde kullanılır. Eğer bahsedilen kişi bir erkekse, kelimenin önüne “der” artikeli gelir ve “der Bekannte” şeklinde kullanılır. Yani, cinsiyet ayrımı, genellikle artikel kullanımıyla belirtilmiş olur.

Bu tür kelimeler genellikle, cinsiyet belirlemenin önemli olmadığı durumlarda veya kökeni cinsiyeti belirtmeyen bir fiilden türetilmiş olduğunda ortaya çıkmıştır. Ki, “Bekannte” kelimesi de, “tanımak” anlamına gelen “kennen” fiilinden türetilmiştir ve bu yüzden cinsiyeti belirten bir ek almamaktadır.

Umarım sunulan bilgiler hem yararlı olmuş hem de anlaşılır bir şekilde ifade edilmiştir. Herhangi bir noktada belirsizlik yaşarsanız, bir hata bulduğunuzu düşünürseniz, bir kelimenin yanlış yazıldığını fark ederseniz, lütfen yorum yaparak bunu belirtiniz. Zira ne kadar dikkatli hazırlanmış olursa olsun, hataların yapılabildiğini fark edebiliyoruz. Görüşleriniz ve katkılarınız, bu tür hataları düzeltmemiz için büyük önem taşıyor. İyi çalışmalar dilerim. ❤️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

😔 Reklam Engelleyicisi 😔

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına, Reklam engelleyicinizi kapatmanızı rica ediyoruz. Mahcubuz ama desteğiniz çok önemli 🙏