B1 Seviye

Almancada Küçültme (das Diminutiv)

Almancada Diminutiv ya da Verkleinerungsform olarak adlandırılan küçültme cümleleriyle bir şeyin küçüklüğünü iletmek, bir yakınlık ya da sevecenlik duygusu anlatılır.

Türkçede böylesi cümleleri isimlere “-cik” veya “-ceğiz” ekleyerek elde ederiz. Almancada ise bu, isimlerin sonuna “-lein veya “-chen” takılarını eklemek suretiyle sağlanır. Bu takıları alan isimlerin artikeli ise otomatikman das olur.

der Vater
baba
das Väterchen
babacık
das Kind
çocuk
das Kindchen
çocukcağız
die Frau
kadın
das Frauchen
kadıncağız
der Mann
adam
das Männchen
adamcağız
das Buch
kitap
das Büchlein
kitapçık
die Gabel
çatal
das Gabelchen
çatalcık
Almancada Küçültme

❗ Küçültme eki olarak kullanılan -lein eki, genel olarak -ch ile biten kelimelerde kullanılır.

❗ Görüldüğü gibi ismin artikeli ne olursa olsun küçültmeye tabi tutulunca artikelleri das olmaktadır.

Yukarıdaki örneklerden bazılarında fark edileceği üzere küçültme yapılan isimlerde birtakım harf değişiklikleri de olmaktadır. Bunları alt kategorilere ayırırsak eğer:

⭐ Umlaut Alanlar: a, o ve u gibi sesli harflere sahip olan isimler sesli harflerini Umlaut’a (ä, ö ve ü’ye) dönüştürür. Kelimenin sonundaki e genellikle ihmal edilir.

die Hand
el
das Händchen
elcik
das Dorf
köy
das Dörfchen
köycük
die Katze
kedi
das Kätzchen
kedicik
der Hund
Köpek
das Hündchen
köpekcik
das Buch
kitap
das Büchlein
kitapçık
der Vogel
kuş
das Vögelchen
kuşcağız
die Blume
çiçek
das Blümchen
çiçekcik
Sesli Harf Nokta Alanlar

Almancada Çoğul İsimlerdeki Küçültme

Almancada “küçültülmüş” isimleri çoğul yaparken herhangi bir çoğul eki almazlar. Yalnızca artikelleri diğer tüm çoğullarda da olduğu gibi die olur.

das Frauchen
kadıncağız
die Frauchen
kadıncağızlar
das Kätzchen
kedicik
die Kätzchen
kedicikler
das Vögelchen
kuşcağız
die Vögelchen
kuşcağızlar
das Büchlein
kitapçık
die Büchlein
kitapçıklar
Çoğul İsimlerde Küçültme

Umarım sunulan bilgiler hem yararlı olmuş hem de anlaşılır bir şekilde ifade edilmiştir. Herhangi bir noktada belirsizlik yaşarsanız, bir hata bulduğunuzu düşünürseniz, bir kelimenin yanlış yazıldığını fark ederseniz, lütfen yorum yaparak bunu belirtiniz. Zira ne kadar dikkatli hazırlanmış olursa olsun, hataların yapılabildiğini fark edebiliyoruz. Görüşleriniz ve katkılarınız, bu tür hataları düzeltmemiz için büyük önem taşıyor. İyi çalışmalar dilerim. ❤️

6 Yorum

  1. Merhaba,

    Ayrıca –lein veya –ehem eklerinden ikisi de kullanılabilir, yani bir isim -lein veya -chen takılarmdan birisini eklemek suretiyle anlam bakımından küçültülebilir. Bu cümlede -CHEN olarak belirtilmesi gereken ek -EHEM olarak belirtilmiş.

    Ayrıca Türkçe bazı kelimlere -cık eki getirildiğinde -çık olarak değişebilir. Kitapçık, yatakçık vs. örnekleri kitapcık, yatakcık şeklinde belirtilmiş.

    İyi Çalışmalar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

😔 Reklam Engelleyicisi 😔

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına, Reklam engelleyicinizi kapatmanızı rica ediyoruz. Mahcubuz ama desteğiniz çok önemli 🙏