B2 Seviye

Modal Fiillerle Başkasının İddiasını Anlatma

Bir önceki dersimizde modal fiillerle tahmin ve olasılık ifadelerini oluşturabileceğimizden bahsetmiştik bu bölümde ise modal fiillerle başkasının iddiasını anlatma konusunu işeyeceğiz.

Almancada Modal Fiillerle Başkasının İddiasını Anlatma

Modal yardımcı fiilleri kullanarak çeşitli beceri ve durumları ifade edebileceğimizden bahsetmiştik. Bu bölümde de “wollen ve sollen” modal fiillerini kullanarak başkasının iddiasını anlatmayı göstereceğiz.

Konuyu daha iyi somutlaştırmak için aşağıdaki diyaloğu inceleyin;

Thomas: “Ich bin sehr stark.

Anna: “Peter will sehr stark sein.”

Aslında Anna bu durumda istemek anlamına gelen wollen modal fiili ile “Thomas kendisinin çok güçlü olduğunu iddia ediyor.” demek istiyor. Ayrıca, Anna duyduğu bu iddianın doğru olup olmadığını bilmiyor ve sadece aktarıyor.

Bir başka örnek olarak wollen modal fiili ile yapılan iddia aktarma durumunu Türkçe düşünmek için şöyle örnekleyebiliriz: Sınav notunu bilmediğiniz birinin size sınavdan 70 aldığını söyleyip sizin de bunu bir başkasına anlatırken “ben onun yalancısıyım” tadında sınavdan aldığı notun 70 olduğunu söylemeniz durumudur.

Sollen modal fiili ile iddia aktarırken bu sefer arada kanlı canlı konuştuğumuz birinin iddiasını bir başkasına aktarmıyoruz. Bize anlatılmış bir iddayı biz bir başkasına aktarıyoruz.

Yukarıdaki sınav örneğinden de devam ettirirsek eğer üzere ben onun yalancısıyım konuşmasını dinleyen kişi bu iddiayı başka birine aktarmasıyla bu durumu gerçekleştirmiş olur.

Bir nevi dedikodu yapma eylemi sollen modal yardımcı fiili ile hayat bulmuş olur.

Emma: “Peter soll sehr stark sein.”

Emma’da Anna’dan duyduğu iddiayı bir başkasına aktarıyor. İddianın sahibi ile doğrudan bir iletişimden ziyade dolaylı bir etkileşim söz konusudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyicisi :'( (Adblocker)

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına reklam engelliyicinizi (Adblocker) kapatmanızı rica ediyoruz.