B2 Seviye

Almancada Tarz Fiillerle Başkasının İddiasını Anlatmak

Almancada tarz fiillerle başkasının iddiasını anlatmak için “wollen veya sollen” tarz fiilleri kullanılmaktadır.

Bilindiği üzere Almancada tarz fiiller, cümledeki esas fiilin anlamını beceri, olasılık, ihtimal veya zorunluluk yönünden etkilerler. Bir önceki dersimizde “müssen, dürfen ve können” ile yapılan tahmin anlatımlarını irdelemiştik. Bu dersimizde ise wollen ve sollen tarz fiilleri kulllanılarak yapılan bir başkasına ait cümleleri yine bir başkasına aktarabilmeyi işleyeceğiz.

Peki neden bu iki tarz fiil kullanılıyor diye sorabilirsiniz. Cevap olarak lafı aktarılan kişiyle aramızdaki mesafeye göre bu iki fiilden biri kullanılmaktadır diyebiliriz. Eğer lafını aktardığımız cümleyi bizzat lafı söyleyen kişiden duyup aktarıyorsak wollen kullanılır. Buna karşılık bize aktarılan bir cümleyi biz bir başkasına aktarıyorsak sollen kullanılır.

wolleniddia sahibinden duyulan cümle
solleniddia sahibinin duyulan cümlesi
Almancada Tarz Fiillerle Başkasının İddiasını Anlatmak

Örnek olarak wollen modal fiili ile yapılan iddia aktarma durumunu Türkçe düşünmek için şöyle örnekleyebiliriz; Anna adında bir arkadaşınız size bahçede bir köpek gördüğünü söylüyor. Siz de bunu bir başkasına anlatırken “ben onun yalancısıyım” tadında Anna’nın bahçede köpek gördüğünü bir başkasına aktarıyorsunuz.

⭐ wollen
Anna: “Gestern habe ich im Garten einen Hund gesehen.”
Anna: “Dün bahçede bir köpek gördüm.”
Ich: “Anna will gestern im Garten einen Hund gesehen haben.”
Ben: “Anna dün bahçede bir köpek gördüğünü iddia ediyor.”

❗ İddiayı aktaran kişi aktardığı iddianın doğru olup olmadığıyla ilgilenmez bunu sadece bir başkasına aktarır.

Sollen modal fiili ile iddia aktarırken bu sefer arada kanlı canlı konuştuğumuz birinin iddiasını bir başkasına aktarmıyoruz. Bize anlatılmış bir iddiayı biz bir başkasına aktarıyoruz.

Diyelim ki bir adamın 10 yıldır sigara içtiği dedikodu olmuş herkesin kulağına bir şekilde bu çalınmış ve üçüncü kişiler bize bu iddiayı anlatıyor. Biz de bu dedikoduyu bir başkasına anlatırken bu durumu gerçekleştirmiş oluruz.

⭐ sollen
Herr Müller soll 10 Jahre lang geraucht haben.
Bay Müller’in 10 yıldır sigara içtiği söyleniyor.
(Söylenti, dedikodu, birisi söylemiş, üçüncü bir kişi)

Bay Müller’in sigara içtiği iddiası dedikodudan ibaret, yani Bay Müller ile kurulan doğrudan bir iletişimden ziyade dolaylı bir etkileşim nedeniyle yayıllmıştır.

⬇️ Örnek Cümleler
-Anna will nur 500 Euro für zwei Wochen Urlaub bezahlt haben.
Anna iki haftalık tatil için sadece 500 Euro ödediğini iddia ediyor.
-Mein Bruder will sehr klug sein.
Abim çok akıllı olduğunu iddia ediyor.
-Walter White will das ganz allein gemacht haben.
Walter White bunun tamamını tek başına yaptığını iddia ediyor.
-Der Manager soll krank sein.
Müdürün hasta olduğu söyleniyor.
-Brad Pitt soll eine neue Freundin haben.
Brad Pitt’in yeni bir kız arkadaşı olduğu söyleniyor.

Umarım sunulan bilgiler hem yararlı olmuş hem de anlaşılır bir şekilde ifade edilmiştir. Herhangi bir noktada belirsizlik yaşarsanız, bir hata bulduğunuzu düşünürseniz, bir kelimenin yanlış yazıldığını fark ederseniz, lütfen yorum yaparak bunu belirtiniz. Zira ne kadar dikkatli hazırlanmış olursa olsun, hataların yapılabildiğini fark edebiliyoruz. Görüşleriniz ve katkılarınız, bu tür hataları düzeltmemiz için büyük önem taşıyor. İyi çalışmalar dilerim. ❤️

2 Yorum

  1. -Mein Bruder will sehr klug sein. = Abim çok akıllı olduğunu iddia ediyor.
    Mein Bruder will sehr klug gewesen haben. Olabilir mi acaba.
    Teşekkür ederim,emeğiniz çok kıymetli.

    1. “Mein Bruder will sehr klug gewesen haben.” ifadesi biraz daha karmaşıktır ve “Abim çok zeki olmuş olmak istiyor.” anlamına gelir. Ancak, bu ifade genellikle çok fazla kullanılmaz ve biraz garip gelebilir çünkü genellikle bir kişi geçmişteki durumu değiştiremez veya geçmişte olmuş bir şey olmak isteyemez. Eğer abinizin geçmişte çok akıllı olduğunu iddia ettiğini ifade etmek istiyorsanız, “Mein Bruder behauptet, sehr klug gewesen zu sein.” şeklinde bir ifade kullanabilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

😔 Reklam Engelleyicisi 😔

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına, Reklam engelleyicinizi kapatmanızı rica ediyoruz. Mahcubuz ama desteğiniz çok önemli 🙏