A1 Seviye

Almancada Birleşik İsimler

Pek çok dilde olduğu gibi Almancada da birleşik isimler yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Aşağıda bunların nasıl yapıldığına dair kurallar ve zengin örnekler yer almaktadır. Tabii ki Almancada birleşik isimlerin artikeli ne olur sorusuna da cevap vermekteyiz.

“Bazı Almanca kelimeler o kadar uzun ki, bir bakış açısına sahip olabilirler.”

Mark Twain

Almancada Birleşik İsimler

Türkçede olduğu gibi tek bir kelime oluşturmak için iki kelimeyi birleştirmek, Almancada da yaygın bir uygulamadır. Akla gelen soru muhtemelen “O zaman bu yeni kelimenin artikeli ne olacak?” Elbette cevap çok basit. Yeni kelimenin artikeli, yani bileşik kelimemizin artikeli, ikinci kelimenin artikeli ile aynı hale gelir. Örneğin, das Autobahnkreuz kelimesini ele alalım.

Das Autobahnkreuz kelimesi, der Autobahn ve das Kreuz kelimelerinin birleşimidir. Gördüğünüz gibi, yeni kelimenin artikeli, yani das Autobahnkreuz birleşik kelimesinin artikeli, aynı das Kreuz kelimesinin artikeli olan das olmuştur.

Almancada Birleşik İsim Kuralları

  • Birleşik ismin anlamının son kelime belirler. 
  • Yeni oluşan birleşik ismin artikelini son kelime belirler. 
  • Sayılar da birleştirilir ve yeni sayılar her zaman bitişik yazılır.

Aşağıdaki tabloda Almancada yaygın bir şekilde kullanılan birleşik kelimeler derlenmiştir;

der Abend +die Schuledie Abendschule
das Haus +der Schuhder Hausschuh
die Kinder+das Buchdas Kinderbuch
das Volk+der Wagender Volkswagen
die Schule+das Zimmerdas Schulezimmer.

Almanca birleşik isimlerde ismi oluşturan ilk kelime ikinci kelimeyi daha belirgin ve detaylı olarak açıklama görevini üstlendiği gibi her bir kelime eşit değere sahip olup bazıları da her biri birbirinden farklı kendi anlamlara sahip olabilir.

Yorumlarınızı bu alana yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu