B1 Seviye

Almancada man Zamiri (Passivsätze mit man)

Almancada man belgisiz zamiri (Indefinitpronomen) ile, etken bir cümle olmasına rağmen edilgen cümlelerde şahit olabileceğimiz bir anlatım (Passiv) sağlanır.

Almancada man Zamiri

Her ne kadar man, belgisiz bir zamir olarak Almancada kategorilendirilmiş olsa da Türkçedeki belgisiz zamirlere nazaran anlam ve yapı itibariyle farklıdır.

Bildiğiniz üzere edilgen çatılı cümleler (Passivsätze), eylemi gerçekleştiren kişi ya da nesne yerine bizzat eylemin ön planda olduğu cümlelerdir.

Almancada edilgen çatılı cümleler yapısı ve anlamı itibariyle üçe ayrılır. Bunlar sırasıyla aşağıdaki gibidir:

  1. Vorganpassiv
  2. Zustandpassiv
  3. Passivsätze mit man

Diğer iki konu ayrı başlıklarda detaylı bir şekilde irdelenmiştir. Bu yazımızda ise Passivsätze mit man başlığını detaylarıyla irdeleyeceğiz. Genel hatlarıyla man zamiri ile alakalı aşağıdaki durumlara dikkat etmek gerekir.

⭐ İki farklı kelime olan man kelimesi ile der Mann kelimesi karıştırılmamalıdır (İngilizce bilgisi nedeniyle bu iki kelime sıklıkla birbirinin yerine kullanılabilir gibi bir algı oluşmakta).

⭐ Man zamiri her zaman ilgili fiilin üçüncü tekil şahıs zamiri çekimiyle beraber şimdiki zamanda (Präsens) kullanılır.

⭐ Basit cümle içinde man zamiri 1. veya 3. pozisyonda yer alır.

⭐ Zamirimizin en nevişahsınamünhasır özelliği ise herkes için geçerli olan ve genelleme yapılan durumlar anlatılmak için kullanılmasıdır.

❗ Almancada man belgisiz zamiri etken cümlelerde kullanılmaktadır. Ancak etken bir cümle olmasına rağmen cümledeki işin kimin tarafından yapıldığı önemsenmediği veya bilinmediği için edilgen bir anlam olur. Haliyle bu tarz cümlelerde von edatı kullanılmaz.

❗ Aşağıdaki örneklerde de görüleceği üzere man zamiri ile kullanılan fiil daima üçüncü tekil şahıs zamirine (er/sie/es) göre çekimlenir.

Wie sagt man das auf Deutsch?
Bu, Almancada nasıl söylenir?

Dieser Lärm macht man verrückt
Bu gürültü insanı deli eder.

Man darf hier nicht parken.
Buraya park edilemez.

Man kann alles schaffen, wenn man will.
Eğer istenirse her şey başarılabilir.

Hier darf man parken.
Buraya park edilebilir.

Umarım sunulan bilgiler hem yararlı olmuş hem de anlaşılır bir şekilde ifade edilmiştir. Herhangi bir noktada belirsizlik yaşarsanız, bir hata bulduğunuzu düşünürseniz, bir kelimenin yanlış yazıldığını fark ederseniz, lütfen yorum yaparak bunu belirtiniz. Zira ne kadar dikkatli hazırlanmış olursa olsun, hataların yapılabildiğini fark edebiliyoruz. Görüşleriniz ve katkılarınız, bu tür hataları düzeltmemiz için büyük önem taşıyor. İyi çalışmalar dilerim. ❤️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

😔 Reklam Engelleyicisi 😔

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına, Reklam engelleyicinizi kapatmanızı rica ediyoruz. Mahcubuz ama desteğiniz çok önemli 🙏