A2 Seviye

Almancada Sıfatlar (Die Adjektive)

Almancada sıfatlar konusu için dersimizde kısa bir özet geçecek olsak da ismin yalın hali, i-hali ve e-hali konularının bilinmesi tavsiye edilir.

Almancada Sıfatlar

Bildiğiniz üzere isimlerin ya da diğer sıfatların önüne gelerek onları miktar, sıra, konum, renk, biçim, bıraktığı izlenim gibi çeşitli yönlerden tanımlayan, tarif eden “tanımlayıcı kelime” türüne sıfat denilmektedir.

“Büyük, küçük, temiz, iyi” sözcükleri birer sıfattır, “büyük masa, küçük kitap, temiz elma” gibi sıfat tamlamalarında “büyük, küçük, temiz” gibi sözcükler masa, kitap ve elma gibi isimlerin özelliklerini bildirmekte, onların niteliklerini açıklamaktadır.

Aşağıdaki tabloda Almancada sık kullanılan sıfatlardan bazıları listelenmiştir;

großbüyük languzun
gutiyi offenaçık
kleinküçük saubertemiz
kurzkısa schlechtkötü
schmutzigkirli schöngüzel
Almancada Sıfatlar – Die Adjektive

Almancada ise sıfatların kullanımları özelliğini belirttikleri isimlerin artikellerine göre değişmektedir. Sıfatlar tanımladıkları isimden hemen önce veya isimden ayrı bir şekilde kullanılabilir.

Almancada sıfatlar, cümlede isimlerden önce kullanıldığı gibi tek başına da kullanılabilmektedir. Sıfatlar cümlede tek başlarına kullanıldıklarında hiçbir değişiklik göstermeden kullanılabilirler:

Der Lehrer ist gut.
Öğretmen iyidir.
Die Tür ist offen.
Kapı açıktır.
Das Bild ist schön.
Resim güzeldir.
Almanca Sıfatlar Örnek Cümleleri

Sıfatlar isimden hemen önce geldikleri zaman ise nitelediği ismin durumuna bağlı olarak çeşitli çekim ekleri almaktadır.

Almancada sıfatlar, ismin belirli ve belirsiz artikelinin çeşidine, tekil ya da çoğul oluşuna, ismin hal durumuna, belirsiz artikelin olumsuzluğuna, artikel olmamasına bağlı olarak çeşitli çekim ekleri almaktadır.

Bu yüzden olsa gerek sıfat çekimleri Almanca öğrenenlerin en nefret ettiği konuların başında gelmektedir. Bu yüzden ilgili konuyu sıfat çekimleri yazısında oldukça detaylı bir şekilde anlattık.

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyicisi :'(

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına reklam engelliyicinizi (Adblocker) kapatmanızı rica ediyoruz.