A2 Seviye

Almancada Sıfatlar (Die Adjektive)

Almancada Sıfatlar konusu için dersimizde kısa bir özet geçecek olsak da ismin yalın hali, i-hali ve e-hali konularının bilinmesi tavsiye edilir.

Almancada Sıfatlar

Öncelikle sıfat nedir sorusuna cevap verelim: İsimlerin ya da diğer sıfatların önüne gelerek onları miktar, sıra, konum, renk, biçim, bıraktığı izlenim gibi çeşitli yönlerden tanımlayan, tarif eden “tanımlayıcı kelime” türüdür.

“Büyük, küçük, temiz, iyi” sözcükleri birer sıfattır, “büyük masa, küçük kitap, temiz elma” gibi sıfat tamlamalarında “büyük, küçük, temiz” gibi sözcükler masa, kitap ve elma gibi isimlerin özelliklerini bildirmekte, onların niteliklerini açıklamaktadır.

Aşağıdaki tabloda Almancada sık kullanılan sıfatlardan bazıları listelenmiştir;

großbüyük languzun
gutiyi offenaçık
kleinküçük saubertemiz
kurzkısa schlechtkötü
schmutzigkirli schöngüzel
Almancada Sıfatlar – Die Adjektive

Almancada ise sıfatların kullanımları özelliğini belirttikleri isimlerin artikellerine göre değişmektedir. Sıfatlar tanımladıkları isimden hemen önce veya isimden ayrı bir şekilde kullanılabilir.

Sıfatlar isimden hemen önce geldikleri zaman sondaki sıfatlık eki (sıfat gibi kullanılan ek) nitelediği ismin belirli ve belirsiz artikeline veya miktarına bağlı olarak değişir. Bu şekilde sadece sıfatları kullanarak cümleler yapılabilir. Böyle durumlarda sıfatlar değişmeden, yani yalın hallerinde bulunurlar.

Der Lehrer ist gut.
Öğretmen iyidir.
Die Tür ist offen.
Kapı açıktır.
Das Bild ist schön.
Resim güzeldir.

Sıfatların, ismin belirli ve belirsiz artikelinin çeşidine, tekil ya da çoğul oluşuna, ismin durumuna, belirsiz artikelin olumsuzluğuna, artikel olmamasına bağlı olarak farklı çekim ekleri almaktadır. Bu yüzden ilgili konuyu sıfat çekimleri yazısında anlattık.

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyicisi :'( (Adblocker)

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına reklam engelliyicinizi (Adblocker) kapatmanızı rica ediyoruz.