A1 Seviye

Almancada “ein bisschen” Kullanımı

Almancada ein bisschen kelimesi, zarf olarak kullanılır ve Türkçede “biraz” veya “azıcık” gibi anlamlara gelir.

Cümle içerisinde miktarı veya dereceyi belirlemek için kullanılan bu kelime, isimle birlikte kullanıldığında, miktar belirtirken, bir fiille beraber kullanıldığında ise, bir eylemin veya durumun ne kadar yapıldığını anlatır.

🇩🇪 Ich spreche ein bisschen Deutsch.
🇹🇷 Biraz Almanca konuşuyorum.
🇩🇪 Kannst du ein bisschen langsamer sprechen?
🇹🇷 Biraz daha yavaş konuşabilir misin?
🇩🇪 Ich möchte ein bisschen Wasser.
🇹🇷 Biraz su istiyorum.

Yukarıdaki örneklerde “ein bisschen”, ne kadar Almanca konuştuğunuzu, ne kadar yavaş konuşmanız gerektiğini ve ne kadar su istediğinizi belirtmektedir.

❗ Zarflar genel olarak fiillerden sonra kullanılır.

❗ Almancada ein bisschen kelimesinin kullanımını göstermişken “iyi anlamına gelen “gut” kelimesinin zarf kullanımını da açıklamak isterim. Gut, cümle içinde sıfat olarak kullanılabildiği gibi zarf olarak da kullanılabilir ve her iki durumda da “iyi” anlamına gelir.

⭐ Sıfat olarak kullanıldığında, bir ismi tanımlar:

🇩🇪 Das ist ein guter Apfel.
🇹🇷 Bu, iyi bir elma.

⭐ Zarf olarak kullanıldığında ise, cümledeki fiilin nasıl yapıldığını belirtir:

🇩🇪 Ich spreche gut Deutsch.
🇹🇷 İyi Almanca konuşuyorum.

Yukarıdaki örnekte, “gut” kelimesi “sprechen” (konuşuyorum) fiilini daha da açıklıyor ve bu eylemin nasıl yapıldığını belirtiyor, yani burada bir zarf olarak işlev görmüştür.

❗Bu vesileyle, Almancada birçok sıfatın aynı zamanda bir zarf olarak da kullanılabildiğini belirtmiş olalım. Bu durumda, sıfat bir fiilin, başka bir sıfatın veya başka bir zarfın nasıl yapıldığını tanımlar.

Aşağıdaki örneklerde, schnell (hızlı), laut (yüksek sesle) ve langsam (yavaş) sıfatları zarf olarak kullanılıyor ve fiillerin (koşmak, şarkı söylemek, gitmek) nasıl yapıldığını tanımlamıştır.

🇩🇪 Er läuft schnell.
🇹🇷 O hızlı koşuyor.
🇩🇪 Sie singt laut.
🇹🇷 O yüksek sesle şarkı söylüyor.
🇩🇪 Das Auto fährt langsam.
🇹🇷 Araba yavaş gidiyor.

Umarım sunulan bilgiler hem yararlı olmuş hem de anlaşılır bir şekilde ifade edilmiştir. Herhangi bir noktada belirsizlik yaşarsanız, bir hata bulduğunuzu düşünürseniz, bir kelimenin yanlış yazıldığını fark ederseniz, lütfen yorum yaparak bunu belirtiniz. Zira ne kadar dikkatli hazırlanmış olursa olsun, hataların yapılabildiğini fark edebiliyoruz. Görüşleriniz ve katkılarınız, bu tür hataları düzeltmemiz için büyük önem taşıyor. İyi çalışmalar dilerim. ❤️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

😔 Reklam Engelleyicisi 😔

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına, Reklam engelleyicinizi kapatmanızı rica ediyoruz. Mahcubuz ama desteğiniz çok önemli 🙏