B2 Seviye

Almancada Tarz Fiiller ile Tahmin Anlatmak

Almancada tarz fiiller ile tahmin anlatmak için yapılan tahminin gücüne göre “müssen, dürfen veya können” tarz fiilleri kullanılır.

Bilindiği üzere Almancada tarz fiiller, cümledeki esas fiilin anlamını beceri, olasılık, ihtimal veya zorunluluk yönünden etkilerler. Biz bu dersimizde ise “müssen, dürfen ve können” ile yapılan tahmin anlatımlarını irdeleyeceğiz.

Peki neden bir tane değil de üç tane tarz fiil kullanılarak tahmin anlatımları yapılıyor diye sorabilirsiniz. Aslında bunun cevabı tahminin gücü, onun derecesi, yani tahminlerimizdeki eminlik seviyesi belirlemektedir. Bu seviyeleri aşağıdaki gibi bir tabloda temsili şekilde yazabiliriz:

müssensicherkesinlikle
dürfenwahrscheinlichmuhtemelen
könnenvielleichtbir ihtimal
Almancada Tarz Fiiller ile Tahmin Anlatmak

Yukarıdaki tabloda da fark edileceği üzere ihtimal anlatımının eminlik derecesine göre ilgili tarz fiilleri kullanılmaktadır. Ancak bu fiiller duruma göre Infinitiv ya da Konjunktiv II şeklinde kullanılabilir. Bundan dolayı Konjunktiv II konusunun bilinmesi konuyu daha da anlaşılır kılacaktır.

Almancada müssen, dürfen, können tarz fiilleri ile ihtimal anlatırken bu fiillerin Infinitiv ya da Konjunktiv II çekimleriyle farklı seviyelerdeki olasılıkları anlatılmaktadır. Yukarıdaki tabloyu çekimlerine göre kategorize ettiğimizde tahminden emin olma derecesi temsili yüzdelerle aşağıdaki gibi derlenebilir:

EminlikInfinitivKonjunktiv II
%100müssen
%80-90müssten
%70-80dürften
%50könnten
Almancada Tarz Fiiller ile Tahmin Anlatmak

❗ Yukarıdaki tabloda izah edilmek istenen şey temsili değerler olup sadece yapılan tahmindeki eminlik seviyesini göstermektedir. Aşağıdaki örnekleri inceleyiniz:

⭐ müssen (%100)
Ich bin mir sicher, dass Anna kommt.
Anna muss kommen.
Eminim Anna gelecektir.

⭐ müssten (%85)
Sehr wahrscheinlich kommt Anna.
Anna müsste kommen.
Büyük olasılıkla Anna gelecektir.

⭐ dürften (%75)
Wahrscheinlich kommt Anna.
Anna dürfte kommen.
Muhtemelen Anna gelecektir.

⭐ könnten (%55)
Anna ist möglich, dass sie kommt.
Anna könnte kommen.
Anna’nın gelmesi olasıdır.

⬇️ Örnek Cümleler
-Das muss eine Verwechslung sein.
Bir hata olmalı.
-Morgen könnte es regnen.
Yarın yağmur yağabilir.
-Sie kann die Prüfung nicht bestehen
Sınavı geçemez
-Es könnte heute regnen.
Bugün yağmur yağabilir.
-Sie könnte mich anrufen.
Beni arayabilir.

❗ Olumsuzluk içeren tahmin anlatımlarını “können + nicht / nur + Infinitiv” kullanarak anlatabiliriz. Aşağıdaki örneği inceleyiniz:

Anna kann nicht mehr kommen. (%100)
Anna artık gelemez.

Umarım sunulan bilgiler hem yararlı olmuş hem de anlaşılır bir şekilde ifade edilmiştir. Herhangi bir noktada belirsizlik yaşarsanız, bir hata bulduğunuzu düşünürseniz, bir kelimenin yanlış yazıldığını fark ederseniz, lütfen yorum yaparak bunu belirtiniz. Zira ne kadar dikkatli hazırlanmış olursa olsun, hataların yapılabildiğini fark edebiliyoruz. Görüşleriniz ve katkılarınız, bu tür hataları düzeltmemiz için büyük önem taşıyor. İyi çalışmalar dilerim. ❤️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

😔 Reklam Engelleyicisi 😔

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına, Reklam engelleyicinizi kapatmanızı rica ediyoruz. Mahcubuz ama desteğiniz çok önemli 🙏