Zamirler

Almanca Kişi Zamirleri (Personalpronomen)

Almanca kişi zamirleri, Almancasıyla Personalpronomen yapısı, zamir olmalarından ötürü haliyle isimlerin yerini tutan sözcüklerdir. YouTube kanalımız üzerinden anlattığımız dersin PDF fökümanı için:

Almanca Kişi Zamirleri

Bildiğiniz üzere zamir veya adıl, cümlede varlıkların adları yerine kullanılabilen ve adların yerine getirdiği bütün fonksiyonları yerine getirebilen isim soylu kelimelere denir.

Bu yüzden isimlerin sahip olduğu özelliklere sahip olurlar. Yani bu demektir ki isimler gibi çekime uğrayabilirler.

Almancada üçü tekil, üçü çoğul olmak olmak üzere altı tane kişi zamiri vardır. Bu zamirler aşağıdaki tabloda derlenmiştir:

PersonalpronomenŞahıs Zamirleri
ichben
dusen
ero
sieo
eso
wirbiz
ihrsiz(ler)
sieonlar
Siesiz(ler)
Almanca Kişi Zamirleri

Türkçede tek bir şahıs zamiriyle, yani ile eril (maskulen), dişil (feminen) ve nötr cinsiyette olan isimler ifade edilebilirken Almancada bu durum her biri için farklı şahıs zamirleriyle ifade edilir. Eril cinsiyetteki isimler için er, dişil cinsiyetteki isimler için sie ve nötr olanlar için es kullanılmaktadır.

Ufak bir hatırlatmada fayda var cinsiyet denilince akla biyolojik cinsiyet gelmesin bu durumun etkisi olsa da genel olarak kast edilen gramatik bir cinsiyettir ve Almanca dil bilgisinde eril, dişil ve nötr olmak üzere üç cinsiyet vardır.

Yani bu demek oluyor ki biyolojik cinsiyet yanlış anlaşılmaya sebebiyet verebilmektedir. Zira Almancada sandalye (der Stuhl) gibi cansız isimlerin bile gramatik bir cinsiyeti olabilmekte ve tıpkı biyolojik olarak dişi veya erkek olarak tanımlanan isimlerle aynı artikellerde olabilmektedir.

Yani bu durumda Almancada artikeller hangi kişi zamirleriyle kullanılmakta sorusu da cevap bulmaktadır. Aşağıdaki tabloda artikellerin sahip olduğu şahıs zamirleri derlenmiştir:

derer
diesie
dases

Yukarıdaki tabloda görüleceği üzere Almancada tanımlıkların, yani artikellerin der, die, das olmasına göre de üç türlü o (üçüncü tekil kişi) zamiri vardır.

 • der artikeline sahip bir isim er şahıs zamirini kullanabilir.
 • die artikeline sahip bir isim sie şahıs zamirini kullanabilir.
 • das artikeline sahip bir isim es şahıs zamirini kullanabilir.

Örnek vermek gerekirse:

der Stuhl
sandalye
er
o
die Blume
çiçek
sie
o
das Mädchen
kız
es
o

Görüldüğü üzere dil bilgisel cinsiyet, biyolojik cinsiyetten farklıdır.

Almancada büyük harfle yazılan Sie şahıs zamiri, resmi ve kibar formatta kullanılan siz anlamındadır ve cümlenin neresinde olursa olsun baş harfi daima büyük yazılır.

Ayrıca “Siz” ile kast edilen kibarlık ve resmiyet sadece tekil kişiler için değil pekala çoğullar, yani topluluk için de kullanılabilir. Nasıl ki Türkçemizde resmi bir durumda tekil bir kişiye ya da birden fazla kişilere kibarlık icabıyla siz diyorsak benzer mantık Almancada da kullanılmaktadır.

Hr. Einstein, was sind Sie von Beruf?
Bay Einstein, siz ne iş yapıyorsunuz? (tekil resmi
Hr. und Fr. Einstein, was sind Sie von Beruf
Bay ve Bayan Einstein, siz ne iş yapıyorsunuz? (çoğul resmi
Almanca Kişi Zamirleri

Almncada Kişi Zamirlerinin Çekimleri

Almancada kişi zamirleri isimlerin yerine kullanılmalarından ötürü isimlerin sahip oldukları çekimlere de haliyle uğrarlar.

Almancada dört hal çekimi bulunmaktadır ve aşağıdaki tabloda şahıs zamirlerinin bu dört hal durumundaki çekimleri derlenmiştir:

NomInatIv
(Yalın Hal)
AKKUSATIV
(-i Hali)
DATIV
(-e Hali)
GENITIV
(-in Hali)
ich
ben
mich
beni
mir
bana
mein
benim
du
sen
dich
seni
dir
sana
dein
sizin
er
o
ihn
onu
ihm
ona
sein
onun
sie
o
sie
onu
ihr
ona
ihr
onun
es
o
es
onu
ihm
ona
sein
onun
wir
biz
uns
bizi
uns
bize
unser
bizim
ihr
siz(ler)
euch
sizi
euch
size
euer
sizin
sie
onlar
sie
onları
ihnen
onlara
ihr
onların
Sie
siz(ler)
Sie
sizi
ihnen
size
Ihr
sizin
Almncada Kişi Zamirlerinin Çekimleri

Her bir hal durumu yazıyı daha fazla uzatmamak adına ayrı yazılarda detaylı olarak irdelenmiştir.

13 Yorum

 1. Merhabalar. Öncelikle paylaşımlarınız için çok teşekkürler, oldukça fayda sağlıyor bize. Fakat takıldığım bir nokta oldu. ‘sie’ ve ‘es’ için DATIV hallerinin sırasıyla zamirleri ‘ihn’ ve ‘ihr’ olarak belirtilmiş. Fakat diğer tüm kaynaklarda ben bunu sırasıyla ‘ihr’ ve ‘ihm’ olarak görüyorum. Hangisinin doğru olduğunu size sorabilir miyim?

  1. Merhabalar. Yorumunuz için çok teşekkürler. Aslında not defterimde “er-es-sie” şeklinde not aldığım şeyleri “er-sie-es” olarak dikkatsiz bir şekilde aktardığım için böyle bir hata olmuş. Gerekli düzenlemeleri yapıp hatayı giderdim ancak hata için çok çok özür dilerim.

 2. Öncelikle kolay gelsin guzel bir site olmus. “Ihr” sahis zamirini “onlar” olarak cervirmissiniz bir yanlislik yok mu?

  1. Uyarı için çok ama çok teşekkür ederim. Bazen ben de anlayamıyorum nasıl oluyor da böylesine basit hataları yapabiliyorum. PDF’deki hatayı giderdim video için hatayla ilgili yorum ekleyeceğim.

 3. hocam birşey soracağım, kişi olarak iyelik zamirlerinden ziyade mesela der hund ve das haus ele aldığımda, burada köğeğin kulübesi şeklinde yani onun kulübesi diyecek olursak, der hund es olarak mı sein olur yoksa, er olarak mı sein olur?
  yani burada der hund ‘un şahıs zamiri er mi yoksa es mi olduğundan sein dir?

  1. Biyolojik cinsiyet değil de dil bilgisel cinsiyet aklınıza gelsin. Onu da ilgili kelimenin artikeline bakarak tespit edebilirsiniz. Yani kelimenin artikeli “der” olduğuna göre şahıs zamir “er” olmaktadır.

 4. Size ilginizden dolayı çok teşekkür ederim. Konu hakkındaki ikilemde kaldığım yeri anladım.

 5. Merhaba , Genitiv halinde yanlışlık mı var?Bazı kaynaklar ” meiner,deiner,seiner … ” şeklinde yazmış.Siz ”mein,dein ….” yazmışsınız. Teşekkürler

  1. Merhabalar. Şahıs zamirlerinin tamlayan durumuna iyelik zamiri denir. İyelik zamirleri tek başlarına da kullanılabilir. Böylesi durumlarda yerine geçtiği ismin artikeline göre er, e, (e)s eklerini alırlar. En kısa sürede iyelik zamirleri bölümüne bu zamirlerin sıfatsız çekimlerini, sıfatlı çekimlerini ve ismin yerine kullanıldıklarındaki çekimleri de olmak üzere hepsini detaylıca göstereceğim. Malum içlerinden birini yazmayınca kafa karışıklığı yaratabiliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyicisi :'(

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına reklam engelliyicinizi (Adblocker) kapatmanızı rica ediyoruz.