B1 Seviye

Haben + Zu / Sein + Zu Yapıları

Haben + zu / Sein + zu yapıları ile Almancada tarz fiiller (Modalverben) fiillerle yapılan cümlelerdeki benzer anlamları kurarız.

Almancada Haben + Zu / Sein + Zu Yapıları

Haben + zu ile müssen, sollen ve nicht dürfen ile verilen anlamlara benzer cümleler oluştururken, sein + zu ile müssen, sollen ve nicht dürfen’e ek olarak können ile verilen anlamlara benzer cümleler oluştururuz.

Yani haben + zu + Infinitiv veya sein + zu + Infinitiv şeklindeki bir yapı, cümlede sanki Modalverb kullanılmış gibi bir işlev görür. Anlamına göre cümleye “Gereklilik” veya “Olasılık, Yapılabilirlik” anlamı katar.

Haben + zu + Infinitiv

Bu yapı ile kurulan cümlelerde cümlenin öznesinin söz konusu olan işi kendisinin yaptığı etken (Aktiv) haldedir. Haben + zu ile kurulan cümlelerde bir şeyi yapmak zorunda olmak manasındaki müssen, -meli/-malı anlamındaki sollen ve yapmaya izinli olmamak anlamındaki nicht dürfen modal fiillerinin anlamlarını içerir.

Cümleler Aktiv olurken zu’dan sonra gelen fiil mastar (infinitivform) halinde bulunur. Aşağıdaki örnekleri inceleyiniz;

Jeder muss seine Pflicht tun.
Herkes görevini yapmalı.
Jeder hat seine Pflicht zu tun.
Herkes görevini yapmalı.
Haben + zu + Infinitiv Örnek Cümleleri

Fark edildiyse tarz fiiller (Modalverben) ve haben + zu ile yapılan cümleler arasında anlam farkı yoktur.

Sein + zu + Infinitiv

yukarıdaki tarz fiillere ek olarak bir şeyin yapılabilmesi, -e bilmek anlamındaki können fiilinin anlamını içerir. Haben + zu’dan farkı cümlelerin Passiv cümleler olmasıdır, yani cümlenin öznesi edilgen (Passiv) haldedir ve cümlede söz konusu olan işi kendi yapmamaktadır.

Aşağıdaki cümleleri inceleyiniz;

Dieser Roman muss sofort gelesen werden.
Bu romanın derhal okunması lazım.
Dieser Roman ist sofort zu lesen.
Bu roman derhal okunmak zorunda.
Sein + zu + Infinitiv Örnek Cümleleri

Yukarıdaki cümlede görüldüğü üzere cümlenin öznesi Passiv durumdadır ve Modalverb ile kurulan cümle ile Sein + zu ile yapılan cümle arasındaki anlam ya çok benzer ya da aynıdır.

Özetle haben+ zu + Infinitiv yapısı cümleye aktif (im Aktiv) bir anlam katar. Yani Türkçeye çevirirken aktif bir cümleymiş gibi okumak lazım.

Buna karşılık sein + zu + Infinitiv yapısı ise cümleye pasif (im Passiv) bir anlam katar. Yine benzer bir şekilde Türkçeye çevirirken pasif bir cümleymiş gibi okumak lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyicisi :'( (Adblocker)

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına reklam engelliyicinizi (Adblocker) kapatmanızı rica ediyoruz.