Blog

Öylesine Bir Mektup

Bu yazıda, Arthur Schopenhauer‘a annesi Johanna tarafından yazılan bir mektuptan esinlenerek kendimce Almancasını yazdım. Kendimce diyorum çünkü İngilizcesini okudum ama Almancasını bulamadım.

Du bist kein übles Wesen; nicht ohne Geist, gar nicht ohne Bildung stehst du da. In dir schlummert, was dich zum Juwel der Menschheit machen könnte. Ich kenne das Herz in dir, wenige sind wohl edler als du. Aber dein Licht drängt dazu, einen Schatten zu suchen, um sich vor dir zu verbergen.
*
Deine Gaben, so hell sie auch scheinen, werden durch deine Überklugheit verdunkelt. Die Welt verliert sie, nur weil du im Sturm des Besserwissens gefangen bist, in dem Drang, zu verbessern, was nicht in deiner Macht steht. Du verbitterst jene, die um dich sind.
*
Niemand sehnt sich nach einer so gewaltvollen Erleuchtung, am wenigsten durch jemanden, der noch so viel lernen muss, wie du. Wer könnte deine gnadenlosen Kritiken mit Nachsicht begegnen, außer jemandem, der selbst fehlerfrei ist?
*
Wärst du ein wenig weniger du, wärst du vielleicht nur eine Laune der Natur. Aber so wie du jetzt bist, bist du eine Herausforderung für jeden Geduldsfaden.

Çevir

Kötü bir varlık değilsiniz; ruhsuz değilsiniz, eğitimsiz hiç değilsiniz. İçinizde sizi insanlığın mücevheri yapacak şey uyuyor. İçinizdeki kalbi biliyorum; çok az kişi sizden daha asildir. Ama ışığınız sizi sizden saklanacak bir gölge aramaya itiyor.
*
Parladıkça parlayan yetenekleriniz, aşırı bilgeliğiniz yüzünden kararıyor. Dünya onları kaybediyor çünkü siz daha iyisini bilme fırtınasına, gücünüzün yetmediği şeyleri iyileştirme dürtüsüne kapılıyorsunuz. Etrafınızdakileri kızdırıyorsunuz.
*
Hiç kimse böylesine şiddetli bir aydınlanmayı arzulamaz, hele de sizin gibi öğrenecek çok şeyi olan biri tarafından. Acımasız eleştirilerinizi, kendisi hatasız olan birinden başka kim hoşgörüyle karşılayabilir?
*
Biraz daha az siz olsaydınız, doğanın bir ucubesi olabilirdiniz. Ama şu anki halinizle sabrın her zerresine meydan okuyorsunuz.

Umarım sunulan bilgiler hem yararlı olmuş hem de anlaşılır bir şekilde ifade edilmiştir. Herhangi bir noktada belirsizlik yaşarsanız, bir hata bulduğunuzu düşünürseniz, bir kelimenin yanlış yazıldığını fark ederseniz, lütfen yorum yaparak bunu belirtiniz. Zira ne kadar dikkatli hazırlanmış olursa olsun, hataların yapılabildiğini fark edebiliyoruz. Görüşleriniz ve katkılarınız, bu tür hataları düzeltmemiz için büyük önem taşıyor. İyi çalışmalar dilerim. ❤️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

😔 Reklam Engelleyicisi 😔

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına, Reklam engelleyicinizi kapatmanızı rica ediyoruz. Mahcubuz ama desteğiniz çok önemli 🙏