Blog

Almanca Günlük Rutin İşler

Bu yazımızda Almanca olarak hazırlanmış günlük rutin örneği hazırlanmıştır.

⬇️ Sabah:
-Ich stehe um 6 Uhr auf.
Ben 6’da kalkarım.
-Ich dusche und ziehe mich an.
Duş alıp giyinirim.
-Ich frühstücke um 7 Uhr.
7’de kahvaltı yaparım.
-Ich fahre um 8 Uhr zur Arbeit.
8’de işe giderim.

⬇️ Öğleden Sonra:
-Ich esse um 12 Uhr Mittag.
12’de öğle yemeği yerim.
-Ich arbeite bis um 17 Uhr.
Akşam 5’e kadar çalışırım.
17’ye kadar çalışırım.
-Ich treffe mich um 18 Uhr mit Freunden.
Akşam 6’da arkadaşlarla buluşurum.
18’de arkadaşlarla buluşurum.

⬇️ Akşam:
-Ich komme um 20 Uhr nach Hause.
Akşam saat 8’de eve gelirim.
20’de eve gelirim.
-Ich koche oder esse auswärts.
Yemeği yapar ya da dışarıda yerim.
-Ich sehe fern oder lese ein Buch.
Televizyon izler ya da kitap okurum.
-Ich gehe um 23 Uhr ins Bett.
Gece 11’de yatmaya giderim.
23’te yatmaya giderim.

Almanca Günlük Rutin

Yukarıdaki cümlelerden yararlanılarak derlenmiş Almanca gündelik rutin örneğini inceleyiniz.

Almanca Türkçe Almanca

Mein täglicher Tagesablauf beginnt in der Regel früh morgens. Ich stehe um 6 Uhr auf, dusche und ziehe mich an. Danach frühstücke ich um 7 Uhr. Um 8 Uhr fahre ich dann zur Arbeit.

Am Nachmittag esse ich um 12 Uhr Mittag und arbeite bis um 17 Uhr. Um 18 Uhr treffe ich mich dann mit Freunden. Manchmal nehme ich mir auch Zeit, ins Fitnessstudio zu gehen.

Abends komme ich um 20 Uhr nach Hause und koche oder esse auswärts. Danach sehe ich Fernsehen oder lese ein Buch. Zuletzt gehe ich um 23 Uhr ins Bett. Dies ist mein allgemeiner Tagesablauf, der sich gelegentlich ändern kann, aber meistens so aussieht.

Türkçe

Günlük rutinim genellikle sabahın erken saatlerinde başlar. Sabah 6’da kalkarım ve duş alıp giyinirim. Ondan sonra saat 7’de kahvaltı yaparım. Saat 8’de işe giderim.

Öğleden sonra, 12’de öğle yemeği yerim ve 17’ye (Akşam 5’e) kadar çalışırım. 18’de (Akşam 6’da) ise arkadaşlarla buluşurum. Bu arada, ara sıra spor salonuna gitmeye de zaman ayırırım.

Akşam 8’de eve gelip evde yemeğimi yaparım ya da gidip dışarıda yerim. Daha sonra, televizyon izler ya da kitap okurum. Son olarak, 23’te yatmaya giderim. Bu benim genel olarak günlük rutinimdir ve herhangi bir zamanda değişebilse de genellikle bu şekildedir.

Umarım sunulan bilgiler hem yararlı olmuş hem de anlaşılır bir şekilde ifade edilmiştir. Herhangi bir noktada belirsizlik yaşarsanız, bir hata bulduğunuzu düşünürseniz, bir kelimenin yanlış yazıldığını fark ederseniz, lütfen yorum yaparak bunu belirtiniz. Zira ne kadar dikkatli hazırlanmış olursa olsun, hataların yapılabildiğini fark edebiliyoruz. Görüşleriniz ve katkılarınız, bu tür hataları düzeltmemiz için büyük önem taşıyor. İyi çalışmalar dilerim. ❤️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

😔 Reklam Engelleyicisi 😔

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına, Reklam engelleyicinizi kapatmanızı rica ediyoruz. Mahcubuz ama desteğiniz çok önemli 🙏