Blog

Haben ve Sein Arasındaki Farklar

İngilizcenin to have ve to be’si Almancada haben ve sein olarak karşımıza çıkmakta velhasıl kelam gelelim haben ve sein arasındaki farklar nedir sorusunu cevaplamaya.

Haben ve Sein Arasındaki Farklar Nelerdir?

Öncelikle ikisinin de Almancanın en çok kullanılan fiillerden olduğuna şüpheniz olmasın. Ayrıca Yardımcı fiil olarak kullanıldığında asıl anlamlarından da uzaklaşırlar.

Genel olarak hareket bildiren eylemlerde Perfekt yardımcı fiil olarak sein’ın ilgili şahıs zamirlerine göre çekimi kullanılmakta. Ayrıca Perfekt yardımcı fiil olarak sein’ı kullananlar düzensiz fiillerdir. Yani diyebiliriz ki eğer bir fiil düzenli bir fiilse Perfekt yardımcı fiili haben olacaktır. Bir fiilin düzenli olup olmadığını anlamak için bazı ipuçlarından yararlanılır. İlgili sayfaya giderek bir fiilin düzenli olup olmamasını ayırt edebilirsiniz.

Perfekt yardımcı fiili olarak sein kullanan fiil sayısı haben’a kıyasla bir hayli azdır.

Peki neye göre perfekt yardımcı fiil olarak sein ya da haben alıyor bu fiiller diye sorarsak şöyle bir cevabımız olacaktır; bir yerden ayrılarak herhangi bir yana doğru yapılan bir hareket, bir ilerleyiş veya bir yere doğru gidiş gösteren fiiller Perfekt yardımcı fiil olarak sein yardımcı fiilini kullanır. Ayrıca durum değişikliği, belirten “erimek”, “çiçek açmak” gibi bir durumdan diğer bir duruma geçiş gösteren fiiller de benzer şekilde Perfekt yardımcı fiil olarak sein alır. Burada bunun herhangi bir hareket değil de yalnız yukarıda belirtildiği gibi, bir yerden veya bir yere doğru bir hareket, bir ilerleme olması gerektiğini belirtmek isteriz.

Haliyle hareket bildiren eylemleri tanıtmamız da icap eder: Öznenin kendi iradesi dışında geçirdiği değişimi bildiren fiillere hareket bildiren (oluş) fiiller denir. Oluş fiillerinde daha çok “zaman içerisinde kendiliğinden olma” söz konusudur (sararmak, solmak vb.). Tabii bu kuralında istisnası olan ve hiçbir hareket, durum değişikliği göstermemesine rağmen bleiben (kalmak) gibi Perfekt yardımcı fiili olarak sein kullanan bazı örnekler mevcut.

Düzensiz fiillerin listesini hazırladık bu listeyi tıpkı İngilizcedeki gibi ezberlemenizi tavsiye ederiz. Eğer bunu yapmak güç gelecekse belli başlı sein kullanan düzensiz fiilleri öğrenmenizi tavsiye ederiz. Muhtemelen ilerleyen günlerde bu konuyla alakalı bir yazımız daha olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyicisi :'(

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına reklam engelliyicinizi (Adblocker) kapatmanızı rica ediyoruz.