Blog

Ich möchte ile ich hätte gern arasındaki fark nedir?

Bu yazımızda alışveriş diyaloglarında sıklıkla karşılaşılan ifadelerden olan ich möchte ile ich hätte gern arasındaki fark nedir sorusuna cevap vereceğiz.

⭐ Hätte, haben fiilinin Konjunktiv 2 formudur.

Konjunktiv IIPRÄTERITUM
ichhätte
duhättest
er|sie|eshätte
wirhätten
ihrhättet
sie|Siehätten
Ich möchte ile ich hätte gern arasındaki fark nedir?

Satın alabileceğimiz bir şeyi istemenin dolaylı ve belki de bu yüzden en kibar hali (kibarlık mahcubiyet ile iç içe geçmiştir.) hätte gern ile sağlanmaktadır.

Hätte gern ile kullanılan durumlar möchten ile de pekala kullanılabilir. Zaten sıklıkla alışveriş diyaloglarında kullanılmaktadır. Hätte gern ifadesi genellikle onu takip eden bir isim gerektirir.

Ich hätte gern ein Brötchen.
Bir ekmek(cik) rica ediyorum.
Bir ekmek(cik) alsaydım iyi olurdu.

Ich hätte gern ifadesinin ardından fiil kullanımı da olabilir ama anlamda değişiklikler olur. Örneğin yemek yediğimiz bir yerde garsondan en az bir kez hesabı istediğinizi düşünün. Ancak garsonun henüz eyleme geçmemiş, bunu unutmuş ya da bu eylemi tamamlamamış olmasına atıf yapmak isteyebilirsiniz. Yine de çok nadir duyulacak bir ifadedir.

Ich hätte gern gezahlt.
Hesabı ödemek isterdim.
Hesabı bi ödeseydim iyi olurdu.

⭐Möchte, mögen fiilinin Konjunktiv 2 formudur ve çoğunlukla arzu ve dilek ifadelerini tanımlamak için kullanılır.

Konjunktiv IIPRÄTERITUM
ichmöchte
dumöchtest
er|sie|esmöchte
wirmöchten
ihrmöchtet
sie|Siemöchten

Oldukça esnek bir kullanımı vardır zira hem fiillerle hem de isimlerle kullanılabilmesinin yanı sıra olumsuz cümlelerde de pekala kullanılabilmektedir.

Ich möchte ein Brötchen.
Bir ekmek(cik) istiyorum.

Ich möchte keinen Kaffee.
Kahve istemiyorum

Ich möchte nicht kämpfen.
Ben savaşmak istemiyorum.

Ich möchte schreiben
Yazmak istiyorum

❗ Zaten kibar olan bir anlatımı daha da kibarlaştırmak isterseniz gern(e) ifadesini ekleyebilirsiniz. Ancak oldukça gereksiz bir kullanım olacaktır.

Ich möchte gerne einen Kaffee
Bir kahve içmek isterim.

Umarım sunulan bilgiler hem yararlı olmuş hem de anlaşılır bir şekilde ifade edilmiştir. Herhangi bir noktada belirsizlik yaşarsanız, bir hata bulduğunuzu düşünürseniz, bir kelimenin yanlış yazıldığını fark ederseniz, lütfen yorum yaparak bunu belirtiniz. Zira ne kadar dikkatli hazırlanmış olursa olsun, hataların yapılabildiğini fark edebiliyoruz. Görüşleriniz ve katkılarınız, bu tür hataları düzeltmemiz için büyük önem taşıyor. İyi çalışmalar dilerim. ❤️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

😔 Reklam Engelleyicisi 😔

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına, Reklam engelleyicinizi kapatmanızı rica ediyoruz. Mahcubuz ama desteğiniz çok önemli 🙏