Blog

Almancada Selamlaşma İfadeleri

Almancada selamlaşma ifadeleri olarak çeşitli durum ve ortamlarda farklı kişilerle bir aradayken kullanılacak örnek selamlaşma kelimeleri verilecektir.

Hallo!

Merhaba anlamına gelen bu kelime belki de en çok kullanılan selamlaşma ifadelerinden bir tanesidir. Günlük Almancada samimi olduğun birisine selam vermek için “Hallo” diyebilirsin.

Hi!

Merhaba, selam anlamlarına gelen bu kelime hallo ile benzer bir kullanım durumu ve sıklığına sahiptir. Arkadaşlarınla bir yerlerde buluştuğunda onlara selam vermek için kısaca “Hallo” veya “Hi” diyebilirsin.

Hallo ve hi her zaman, her yerde kullanılabilen güzel bir selamlamadır. Ancak yaygın bir şekilde kullanmak biraz sıkıcı olabilir ve bazı özel durumlar için ayrı bir selamlama gerekebilir.

Guten Morgen!

Günaydın anlamına gelen bu ifade özellikle sabah vakitlerinde aranılan kan denilebilir. Ayrıca günlük Almancada kısaca Morgen! da denilebilmekte.

Guten Tag!

İşte resmi bir ortama girdiğinizde orada kullanacağız türden bir merhaba. Merhaba anlamına gelen bu ifade hallo! ifadesinin resmi bir versiyonudur. Bu ifadeyi saygı göstermek için bizden yaşça büyük insanlar, kıdem olarak bizden üstün olan kişiler ve samimi olmadığımız veya yabancılar için kullanırız.

Guten Abend!

İyi akşamlar manasında ve akşam vakitlerindeyken kullanılan bir selamlaşma türüdür.

Gute Nacht!

İyi geceler manasında ve haliyle geceleri kullanılan bir selamlaşma türüdür.

Hoi!

Yörüklerde de benzer manada bir kullanıma sahip bu ifade İsviçre Almancasında merhaba manasına gelmektedir.

Servus!

Merhaba anlamına gelen bu ifade ise Latince bir kökene sahiptir ve tam olarak “hizmetinizde” anlamına gelir. Özellikle Güney Almanya ve Avusturya taraflarında hem “selam” hem de “hoşça kal” manalarında kullanılmaktadır.

Moin (moin)!

Merhaba anlamına gelen bir diğer ifade de moin (moin)! Bu ifade ile samimi olduğunuz kişilere eğer mutlu bir ruh halindeyseniz moin moin, yoksa sadece moin diyebilirsiziniz.

Almanca sadece Almanya’da konuşulmaz. Aynı zamanda Avusturya, İsviçre, Lihtenştayn, Belçika, Polonya ve İtalya’nın bazı kısımlarında konuşulan ve yaygın bir kullanıma sahip bir dildir.

İlgili ifadeleri öğrenmenin konuşma pratiği açısından da önemli faydaları olacaktır. Almancada selamlaşma ifadeleri tablo halinde aşağıda derlenmiştir.

Hallo!Merhaba!
Hi!Selam, merhaba!
Guten Morgen!Günaydın!
Guten Tag!(resmi) Merhaba!
Guten Abend!İyi akşamlar!
Gute Nacht!İyi geceler!
Hoi!Merhaba!
Servus!Merhaba, hoşça kal!
Moin (moin)!Merhaba!
Almancada selamlaşma ifadeleri

Yorumlarınızı bu alana yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu