C1 Seviye

scheinen + zu + Infinitiv Konu Anlatımı

Almancada scheinen + zu + Infinitiv yapısıyla öyle yapıyor gibi, öyle oluyor gibi görünmek anlamına gelen cümleler kurulabilir.

Her ne kadar aussehen + dass yapısıyla benzer anlamlara gelen cümleler kurulabilse de scheinen + zu + Infinitiv ile anlatılan ifade ile daha seçkin bir üslup sağlanır.

Es sieht so aus, dass Thomas meinen Vorschlag ernst nimmt.
Thomas, önerimi ciddiye alıyor gibi görünüyor.
Thomas scheint meinen Vorschlag ernst zu nehmen.
Thomas, önerimi ciddiye alıyor gibi görünüyor.

Şimdiki zaman bir durum anlatılabildiği gibi geçmiş zaman kullanarak da anlatılabilir:

Şimdiki
Zaman
Thomas scheint keine Kraft mehr zu haben.
Thomas’ın artık gücü kalmamış gibi görünüyor.
Geçmiş
Zaman
Thomas scheint keine Kraft mehr gehabt zu haben.
Thomas’ın daha fazla gücü kalmamış gibi görünüyor.
Geçmiş
Zaman
Thomas schien keine Kraft mehr gehabt zu haben.
Thomas’ın daha fazla gücü kalmamış gibi görünüyordu.

İlk durumda Thomas’ı şu anda bizzat görüp yine şu andaki halini anlatıyoruz. İkinci durumu ise Thomas’ın yorgunluğu geçmişte olup bitmiş ve onu bir fotoğraf gibi bir şey aracılığıyla henüz gördüğümüzde anlatmak için kullanıyoruz. Ancak üçüncü durumda ise hem olay bitmiş ve haliyle geçmişte kalmış hem de siz bu olayı geçmişte görmüşsünüzdür.

Zaten scheinen fiilinin şahıslara ve zamana göre çekimine bakılınca ilk iki formatta öyleymiş gibi görünen eylemin şimdiki zaman (Präsens) çekiminde olduğu görülmektedir. Buna karşılık son cümlede ise scheinen fiilinin geçmiş zaman (Präteritum) çekimi kullanılmıştır.

Umarım sunulan bilgiler hem yararlı olmuş hem de anlaşılır bir şekilde ifade edilmiştir. Herhangi bir noktada belirsizlik yaşarsanız, bir hata bulduğunuzu düşünürseniz, bir kelimenin yanlış yazıldığını fark ederseniz, lütfen yorum yaparak bunu belirtiniz. Zira ne kadar dikkatli hazırlanmış olursa olsun, hataların yapılabildiğini fark edebiliyoruz. Görüşleriniz ve katkılarınız, bu tür hataları düzeltmemiz için büyük önem taşıyor. İyi çalışmalar dilerim. ❤️

2 Yorum

  1. Merhaba, sitenizden çok yararlanıyorum gerçekten emekleriniz ve uğraşlarınız için sizlere çok teşekkür ederim. Ancak bir sorum var.. Mesela bir konu belirleyip o konunun üzerine tıkladığım zaman site beni konuya değil de tekrar anasayfaya yönlendiriyor. Bunun sebebi nedir acaba?

    1. Merhabalar. Sorununuz için çok üzgünüm ama sitede genel bir bakım yapılıyor ve bazı yazıların güncellenmeye ihtiyacı var. Bu yüzden henüz güncellenmemiş yazılar anasayfaya yönlendiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

😔 Reklam Engelleyicisi 😔

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına, Reklam engelleyicinizi kapatmanızı rica ediyoruz. Mahcubuz ama desteğiniz çok önemli 🙏