A1 Seviye

Ich arbeite in einem Büro

Ich arbeite in einem Büro, Almanca A1 seviyeye uygun ve bir kişinin günlük rutinini anlatan örnek bir okuma parçası olarak derlenmiştir.

Ich arbeite in einem Büro

Ich stehe um 7 Uhr auf. Dann gehe ich duschen und ziehe mich an. Ich frühstücke um 8 Uhr. Ich trinke Tee und esse Brot mit Käse oder Marmelade.
*
Um 9 Uhr gehe ich zur Arbeit. Ich arbeite in einem Büro. Meine Arbeit beginnt um 9:30 Uhr und endet um 17 Uhr. Ich habe eine Pause um 12 Uhr. In der Pause gehe ich oft spazieren oder esse in einem Restaurant.
*
Nach der Arbeit gehe ich oft einkaufen oder treffe mich mit Freunden. Ich komme normalerweise um 19 Uhr nach Hause. Dann koche ich etwas zu essen und sehe fern oder lese ein Buch. Ich gehe um 22 Uhr ins Bett.

Ofiste çalışıyorum

Saat 7’de kalkıyorum. Sonra duş alırım ve giyinirim. Saat 8’de kahvaltı yapıyorum. Çay içerim ve peynirli ya da reçelli ekmek yerim.
*
Saat 9’da işe giderim. Bir ofiste çalışıyorum. İşim sabah 9:30’da başlar ve akşam 5’te biter. Saat 12’de mola veriyorum. Mola sırasında sık sık yürüyüşe çıkarım ya da bir restoranda yemek yerim.
*
İşten sonra sık sık alışverişe giderim ya da arkadaşlarımla buluşurum. Eve genellikle akşam 7’de gelirim. Sonra yiyecek bir şeyler pişirir, televizyon izler ya da kitap okurum. Akşam 10’da yatarım.

Umarım sunulan bilgiler hem yararlı olmuş hem de anlaşılır bir şekilde ifade edilmiştir. Herhangi bir noktada belirsizlik yaşarsanız, bir hata bulduğunuzu düşünürseniz, bir kelimenin yanlış yazıldığını fark ederseniz, lütfen yorum yaparak bunu belirtiniz. Zira ne kadar dikkatli hazırlanmış olursa olsun, hataların yapılabildiğini fark edebiliyoruz. Görüşleriniz ve katkılarınız, bu tür hataları düzeltmemiz için büyük önem taşıyor. İyi çalışmalar dilerim. ❤️

4 Yorum

  1. “Arbeite” kelimesinin artikeli “die” iken en son cumlede neden “nach der arbeit” oluyor?

    1. Almancada “nach” edatı, kendisinden sonra gelen ismi -e haline (Dativ) sokar. Bu da “die” –> “der” dönüşümüne sebep olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

😔 Reklam Engelleyicisi 😔

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına, Reklam engelleyicinizi kapatmanızı rica ediyoruz. Mahcubuz ama desteğiniz çok önemli 🙏