A1 Seviye

Almancada Zamirler (Şahıs, Soru, İyelik, İşaret …)

Almancada zamirler oldukça detaylı bir konu olduğu için her bir konu ayrı ayrı yazılarda detaylı bir şekilde incelenmiştir.

Bilindiği üzere cümlede varlıkların adları yerine kullanılabilen ve adların yerine getirdiği bütün fonksiyonları yerine getirebilen isim soylu kelimelere zamir veya adıl denir. Bundan dolayı isimlerin sahip olduğu özelliklere sahiptirler.

Almancada Pronomen olarak adlandırılan zamirler çeşitli kategoriler halinde ayrı ayrı yazılarda derlenmiştir.

13 Yorum

  1. Merhaba, anlamadığım için soruyorum mazur görün; bu sayfanın ”iyelik zamirleri” başlığında farklı, ”şahıs zamirleri” başlığındaki iyelik zamirlerini farklı yazmışsınız. ”iyelik zamirleri” başlığında yalın halinde ”meiner,deiner, seiner…” diye giderken burdaki başlıkta yalın hali ”mein,dein,sein” diye gidiyor?

    1. Merhabalar, öncelikle soru için teşekkürler. İyelik zamirleri ismin yerine kullanıldığında (benim köpeğim – benimki) yerine geçtiği ismin artikeline göre ek almaktadır. (mein Hund – meiner) Bu sayfada ise sıfat olarak kullanımı yazılmış ama bunun uyarısı yapılmamış o yüzden kafa karışıklığı için özür dileriz, hemen düzeltiyorum.

  2. Merhaba Öncelikle emekleriniz için teşekkür ederim. Çok faydalı bir site .
    Zamirler sayfasının pdf versiyonu var mıdır?

  3. Merhaba,emekleriniz için ok teşekkürler anlatım dilinizde çok sade.0’dan C1’e eğitim kitapları aldım ancak bu kadar sade anlatan bulamadım.

  4. Merhaba Dativ de sie şahsı yanlış yazılmış hocam. sie ile es in yer değiştirmesi lazım sanırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

😔 Reklam Engelleyicisi 😔

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına reklam engelliyicinizi (Adblocker) kapatmanızı rica ediyoruz.