Kelime

Almanca Kelime Çalışmaları

Almanca kelime çalışmaları ile gündelik yaşamda yaygın kullanılabilecek durumların kelimeleri kategoriler halinde derlenmiştir. İlgili kategorilerde kelimeler telaffuzlarıyla beraber çoğul halleri olacak şekilde eklenmiştir.

Çalışmalarda yapılacak önemli bir noktayı es geçmemek adına önemli bir notu belirteyim;

“Kelimeleri, Türkçe manalarıyla hatırlamak yerine öncelikli olarak onların zihnimizde oluşturduğu hayalini hatırlayarak öğrenmenin, kelimenin öğrenildikten sonraki kalıcılığını arttırdığını düşünüyorum. Bundan dolayı, kelimenin anlamını temsili bir resim olarak canlandırmak onun Türkçe anlamını direkt bir şekilde hatırlamaya çalışmaktan daha faydalı olacaktır.

Kelimelerin okunuşları da butonlara yerleştirilmiştir. İlgili buton vasıtasıyla doğru telaffuzlarını öğrenebilirsiniz .

Çalışma sonunda çalışmalarla alakalı konu testleri ile konuyla alakalı pekiştirme sağlanma amaçlanmıştır. Böylece geriye dönük hatırlama çalışmalarında test çözümleri olumlu bir ivme oluşturacaktır.

Çoğulu mevcut olan kelimeler çoğullarıyla beraber verilmiştir. Almancada kelimelerin çoğullarıyla alakalı sabit bir kural olmadığı için kelimenin çoğuluyla ezberlenmesi uzman kişilerce tavsiye edilmektedir.

Almancada İsimlerin Çoğulları: Not

Almanca kelime çalışmaları yaparken çeşitli kaynaklarda sıkça karşılaşılan ve özellikle de kelime çalışmalarında gerekli olan pratikliği sağlayacak kısaltmalar vardır;

⭐ İsimler çoğul hallerine gelince istisnasız hepsinin artikeli die olur. Ayrıca bunu belirtecek birtakım takılarla kelimenin hem tekil hem de çoğul hali bir arada gösterilmiş olur. 

⭐ Çoğullar kısaltılarak verilirken ismin yanına bir virgül koyulup çoğul halindeki takısı yazılır.

Örnek: das Pferd,e  ➡️ das Pferd = At, die Pferde = Atlar

⭐ Çoğulu değişmeyen isimler de ise bu durum bir tire (-) ile ifade edilir.

Örnek: der Tiger-  ➡️ der Tiger = Kaplan, die Tiger = Kaplanlar

⭐ Bazı isimlerin çoğulunda ilk sesli harflerinin üzerine iki nokta konulur. Bu durum ise sözcükten sonraki virgülün yanına iki nokta koyularak belirtilir.

Örnek: der Apfel,.. ➡️ der Apfel = Elma, die Äpfel = Elmalar

⭐ Şayet isim hem iki nokta hem de bir takı alıyorsa, bu takı, bu iki noktadan sonra gösterilir.

Örnek: der Hahn,..e ➡️ der Hahn = Horoz, die Hähne = Horozlar

Kelime ezberi yapılırken bu durumlara dikkat etmek oldukça faydalı bir çalışma sağlayacaktır.

Almanca Kelime Çalışmaları Listeleri

  • Almancada en çok kullanılan 100 zarf
  • Almancada İ-Hali Fiilleri (Verben mit Akkusativ)
  • Almancada Sık Kullanılan Sıfatlar

Umarım sunulan bilgiler hem yararlı olmuş hem de anlaşılır bir şekilde ifade edilmiştir. Herhangi bir noktada belirsizlik yaşarsanız, bir hata bulduğunuzu düşünürseniz, bir kelimenin yanlış yazıldığını fark ederseniz, lütfen yorum yaparak bunu belirtiniz. Zira ne kadar dikkatli hazırlanmış olursa olsun, hataların yapılabildiğini fark edebiliyoruz. Görüşleriniz ve katkılarınız, bu tür hataları düzeltmemiz için büyük önem taşıyor. İyi çalışmalar dilerim. ❤️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

😔 Reklam Engelleyicisi 😔

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına, Reklam engelleyicinizi kapatmanızı rica ediyoruz. Mahcubuz ama desteğiniz çok önemli 🙏