Fabl

Die Zwei Maultiere

Bu yazımızda, “İki Katır” olarak bildiğimiz “Die Zwei Maultiere” hikayesinin basit bir sürümünü derledik.

Zwei Maultiere reisten zusammen. Eines hatte Hafer und das andere hatte Gold. Das Maultier mit dem Gold war stolz, weil es Gold hatte. Es schaute oft auf das andere Maultier herab.

Çevir

İki katır birlikte yolculuk ediyormuş. Birinde yulaf, diğerinde altın varmış. Altını olan katır altın taşıdığı için gururluymuş. Sık sık diğer katıra tepeden bakarmış.

Als die Maultiere ihren Weg fortsetzen, umzingelten die Diebe sie. Das Maultier mit dem Gold war ihr Hauptziel. Sie versuchten, ihm das Gold wegzunehmen, aber das stolze Maultier wehrte sich. Deshalb schlugen die Diebe es.

Çevir

Katırlar yollarına devam ederken hırsızlar etraflarını sarmış. Altınlı katır onların ana hedefiymiş. Altını ondan almaya çalışmışlar ama gururlu katır direnmiş. Hırsızlar da onu dövmüşler.

Das andere Maultier mit dem Hafer sah alles und hatte Angst. Aber die Diebe wollten seinen Hafer nicht. Sie nahmen das Gold und verschwanden.

Çevir

Yulaf taşıyan diğer katır her şeyi görmüş ve korkmuş. Ama hırsızlar onun yulaflarını istememişler. Altınları alıp ortadan kaybolmuşlar.

Das Hafer-Maultier ging zum verletzten Freund und sagte: „Es ist nicht immer gut, alles zu zeigen. Manchmal ist es besser, unauffällig zu sein.“

Çevir

Yulaflı katır yaralı arkadaşının yanına gitmiş ve şöyle demiş: “Her şeyi göstermek her zaman iyi değildir. Bazen göze çarpmamak daha iyidir.”
Moral der Geschichte

🇩🇪 Der wahre Wert liegt nicht in dem, was wir zeigen, sondern in dem, was wir wirklich sind.
🇹🇷 Gerçek değer gösterdiklerimizde değil, gerçekte ne olduğumuzdadır.

Umarım sunulan bilgiler hem yararlı olmuş hem de anlaşılır bir şekilde ifade edilmiştir. Herhangi bir noktada belirsizlik yaşarsanız, bir hata bulduğunuzu düşünürseniz, bir kelimenin yanlış yazıldığını fark ederseniz, lütfen yorum yaparak bunu belirtiniz. Zira ne kadar dikkatli hazırlanmış olursa olsun, hataların yapılabildiğini fark edebiliyoruz. Görüşleriniz ve katkılarınız, bu tür hataları düzeltmemiz için büyük önem taşıyor. İyi çalışmalar dilerim. ❤️

6 Yorum

  1. İkinci kısımda fortsetzten= devam etmek üzerüne tıklandığında türkçe olarak görünüyor

  2. Merhaba. Gayet başarılı bir çalışma ellerinize sağlık. Metnin hemen altında bir de dinleyebilsek telaffuzu geliştirme adına ne kadar güzel olurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

😔 Reklam Engelleyicisi 😔

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına, Reklam engelleyicinizi kapatmanızı rica ediyoruz. Mahcubuz ama desteğiniz çok önemli 🙏