Fabl

Der Hase und die Schildkröte

Bu yazımızda, “Tavşan ve Kaplumbağa” olarak bildiğimiz “Der Hase und die Schildkröte” hikayesinin basit bir sürümünü derledik.

“Es war einmal ein schneller Hase. Er liebte es zu laufen. Er prahlte auch gerne. “Schaut mich an! Ich bin der Schnellste,” sagte er oft.

Çevir

Bir zamanlar hızlı bir tavşan varmış. Koşmayı çok severmiş. Böbürlenmeyi de çok severmiş. Sık sık “Bana bakın! Ben en hızlısıyım,” dermiş.

Eines Tages hörte eine langsame Schildkröte ihn. Die Schildkröte sagte: “Ich wette, ich kann dich in einem Rennen schlagen.” Der Hase lachte. “Du? 😂 Mich schlagen? 😂 Das ist lustig! 😂😂😂”

Çevir

Bir gün, yavaş bir kaplumbağa onu duymuş. Kaplumbağa, “Bahse girerim seni bir yarışta yenebilirim,” demiş. Tavşan gülmüş. “Sen? 😂 Beni yenmek? 😂 Bu çok komik! 😂😂😂”

Aber die Schildkröte war ernst. “Lass uns rennen,” sagte sie. “Von diesem Baum zu diesem Hügel.” Der Hase stimmte zu, da er dachte, es wäre leicht.

Çevir

Ama kaplumbağa ciddiymiş. “Haydi koşalım,” “Bu ağaçtan şu tepeye kadar.” demiş. Tavşan bunun kolay olacağını düşünerek kabul etmiş.

Das Rennen begann. Der Hase rannte sehr schnell. In kurzer Zeit war er weit vorn. Er schaute zurück. Die Schildkröte war weit hinter ihm. “Das ist zu einfach,” dachte der Hase und entschied sich unter einem Baum zu ruhen.

Çevir

Yarış başlamış. Tavşan çok hızlı koşmuş. Kısa sürede çok ilerlemiş. Arkasına bakmış. Kaplumbağa çok geride kalmış. Tavşan, “Bu çok kolay,” diye düşünmüş ve bir ağacın altında dinlenmeye karar vermiş.

Die Schildkröte bewegte sich weiter. Sie war langsam, aber stetig. Sie stoppte nicht und ruhte sich auch nicht aus. Sie bewegte sich einfach weiter.

Çevir

Kaplumbağa ilerlemeye devam etmiş. Yavaş ama istikrarlıymış. Ne durmuş ne de dinlenmiş. Sadece ilerlemeye devam etmiş.

Nach einiger Zeit wachte der Hase auf. Er schaute sich um. Kein Zeichen von der Schildkröte. “Ich bin immer noch voraus,” dachte er. Er rannte zur Ziellinie.

Çevir

Bir süre sonra tavşan uyanmış. Etrafına bakınmış. Kaplumbağadan iz yokmuş. “Hâlâ öndeyim,” diye düşünmüş. Bitiş çizgisine doğru koşmuş.

Aber zu seinem Schock war die Schildkröte bereits da! Die Schildkröte schaute den Hasen an und sagte: “Das Wichtigste ist nicht, schnell zu sein, sondern feste Schritte zu machen.”

Çevir

Ama şok olmuş, kaplumbağa çoktan oradaymış! Kaplumbağa tavşana bakmış ve “Önemli olan hızlı olmak değil, sağlam adımlar atmaktır” demiş.
Moral der Geschichte

🇩🇪 Der Schlüssel ist, anzufangen und ohne Aufzugeben weiterzumachen.
🇹🇷 Önemli olan başlamak ve pes etmeden devam etmektir.

Umarım sunulan bilgiler hem yararlı olmuş hem de anlaşılır bir şekilde ifade edilmiştir. Herhangi bir noktada belirsizlik yaşarsanız, bir hata bulduğunuzu düşünürseniz, bir kelimenin yanlış yazıldığını fark ederseniz, lütfen yorum yaparak bunu belirtiniz. Zira ne kadar dikkatli hazırlanmış olursa olsun, hataların yapılabildiğini fark edebiliyoruz. Görüşleriniz ve katkılarınız, bu tür hataları düzeltmemiz için büyük önem taşıyor. İyi çalışmalar dilerim. ❤️

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

😔 Reklam Engelleyicisi 😔

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına, Reklam engelleyicinizi kapatmanızı rica ediyoruz. Mahcubuz ama desteğiniz çok önemli 🙏