Blog

mögen ve möchten arasındaki fark nedir?

Bu yazımızdan aynı kökenden gelen ancak iki farklı durumda kullanılan mögen ve möchten arasındaki fark nedir sorusuna cevap vereceğiz.

Mögen tarz fiili nevi şahsına münhasır bir fiildir. Zira mögen fiili, Konjunktiv II formatı olan möchten ile apayrı bir anlama bürünmüştür.

Kısaca tanımlamak gerekirse; mögen fiili sevmek, beğenmek gibi anlamlarda kullanılırken möchten iste istemek anlamında kullanılmaktadır. Aşağıdaki tabloda şahıs zamirlerine göre çekimleri gösterilmiştir:

mögenmögen
Indikativ
(sevmek, beğenmek)
Konjunktiv II
(istemek)
ichmagmöchte
dumagstmöchtest
er/sie/esmagmöchte
wirmögenmöchten
ihrmögtmöchtet
sie/Siemögenmöchten
mögen ve möchten arasındaki fark nedir?

Aşağıdaki örneklerde mögen ve möchten farkı daha iyi anlaşılacaktır:

Ich mag Fisch.
Balık severim.
Ich möchte Fisch.
Balık istiyorum.
Ich möchte bestellen.
Sipariş vermek istiyorum.
Ich möchte Fisch bestellen.
Balık sipariş etmek istiyorum.

❗ Almancada “bir şeyi yapmaktan hoşlandığınızı” nasıl ifade ettiğimizi merak ediyorsanız, ilgili fiilden sonra “gerne” zarfını kullanmak yetecektir:

Ich esse gerne Fisch.
Balık yemeyi severim.

Ich höre gerne Musik.
Müzik dinlemeyi severim.

Mögen nesne gerektiren bir fiil olduğu için es zamirini kullanarak yukarıdakine benzer bir anlatım sağlanabilir. Açıkçası yukarıdaki gibi kullanmak varken aşağıdaki gibi bir örneğin yaygın bir kullanımı yoktur.

Ich mag es, Fisch zu essen.
Balık yemeyi severim.

Ich mag es, Musik zu hören.
Müzik dinlemeyi severim.

Yukarıdaki örneği Ich mag Musik hören şeklinde kullanmak pek doğru bir yöntem değildir. O nedenle bu tarz bir kullanımdan kaçınmanızı öneririm.

Umarım sunulan bilgiler hem yararlı olmuş hem de anlaşılır bir şekilde ifade edilmiştir. Herhangi bir noktada belirsizlik yaşarsanız, bir hata bulduğunuzu düşünürseniz, bir kelimenin yanlış yazıldığını fark ederseniz, lütfen yorum yaparak bunu belirtiniz. Zira ne kadar dikkatli hazırlanmış olursa olsun, hataların yapılabildiğini fark edebiliyoruz. Görüşleriniz ve katkılarınız, bu tür hataları düzeltmemiz için büyük önem taşıyor. İyi çalışmalar dilerim. ❤️

2 Yorum

  1. Oncelikle guzel anlatiminiz icin tesekkur ederim, aradaki farki cok iyi anladim. Yalniz tabloda iki defa mögen kullanilmis, bir tanesi möchten olarak değistirilmeli, bunu duzeltebilirseniz cok daha iyi olur, iyi gunler 🙂

    1. Faydalı oluyorsa ne mutlu 🙏🙏. Aslında burada “Mögen” fiilinin “Indikativ” ve “Konjunktiv II” çekimleri olduğunu vurgulamak istemiştim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

😔 Reklam Engelleyicisi 😔

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına reklam engelliyicinizi (Adblocker) kapatmanızı rica ediyoruz.