Blog

aus ile von edatı arasındaki fark nedir?

Bu yazımızda Almancada aus ile von edatı arasındaki fark nedir sorusuna cevap vereceğiz.

Almancada aus edatı “-den/-dan, -den/-dan dolayı, -den/-dan mamul” gibi anlamlara gelmektedir. Ayrıca yalnızca ismin -e halinde kullanılan bir edat türüdür.

Benzer şekilde von edatı da ismin -e halinde kullanılan edat türlerinden biridir ve Türkçeye “-den/-dan, tarafından, -ın/-nın, -den mamul” gibi anlamlara çevrilmektedir.

Her ne kadar benzer anlamlara sahip olsa da aralarında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Aus edatı yer bildirme görevinde kullanıldığında içeriden dışarıya doğru olan bir hareket bildirir.

Bu içerisi olarak belirtilen yer, içine girilebilir ve içinden çıkılabilir dört duvarı olan bir mekandan (bu mekanın ismi (okul, ev vb…) olduğu vurgulanır) dışarıya bir hareketi bildirir:

aus dem Kino kommen
sinemadan gelmek

Benzer bir çeviriye sahip olsa da von edatı özellikle içine giremeyeceğimiz yerlerden olan hareketi anlatırken kullanılır. Bu duruma en güzel örnek ise kişilerdir. Örneğin, “Abimden geliyorum” ifadesi aus edatı yerine von edatı kullanılır:

Ich komme von meinem Bruder.
Abimden geliyorum.

❗ Eğer bu ifadeyi aus edatı ile söylemek istiyorsak “Abimin evinden geliyorum.” şeklinde belirtmek gerekir:

Ich komme aus dem Haus meines Bruders.
Abimin evinden geliyorum.

Umarım sunulan bilgiler hem yararlı olmuş hem de anlaşılır bir şekilde ifade edilmiştir. Herhangi bir noktada belirsizlik yaşarsanız, bir hata bulduğunuzu düşünürseniz, bir kelimenin yanlış yazıldığını fark ederseniz, lütfen yorum yaparak bunu belirtiniz. Zira ne kadar dikkatli hazırlanmış olursa olsun, hataların yapılabildiğini fark edebiliyoruz. Görüşleriniz ve katkılarınız, bu tür hataları düzeltmemiz için büyük önem taşıyor. İyi çalışmalar dilerim. ❤️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

😔 Reklam Engelleyicisi 😔

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına reklam engelliyicinizi (Adblocker) kapatmanızı rica ediyoruz.