Blog

Almancanın En Uzun Kelimeleri

Birleşik kelimelerin kolayca yapılabilmesinden ötürü olsa gerek ki; Almancanın en uzun kelimeleri, ardı sıra yürüyen karıncalar gibi görünüyor dersek çok da abartmış olmayız.

Halihazırda bu tarz uzun kelimelerin “solucan sözcükler” olarak adlandırılması da bu kelimelerin neye benzedikleri hakkında oldukça iyi bir fikir vermekte.

Her ne kadar Mark Twain “Bazı Almanca kelimeler o kadar uzun ki, bir bakış açısına sahip olabilirler.” demişse de Almanca, özellikle bilimsel ya da yasal terimleri karşılamak için uzun mu uzun bileşik kelimeler üretmesiyle ünlü bir dil. 

Takvimlerin 1999 yılını gösterdiği bir dönemde, deli dana hastalığıyla mücadele edebilmek adına oluşturulan yönetmeliğe göre “Sığır etiketleme gözleme yasası” anlamına gelen ve 63 harften oluşan Rindfleischetikettierungsueberwachungsaufgabenuebertragungsgesetz sözcüğü uzunca bir dönem Almancanın en uzun kelimelerinden biri olmuştu.

Yazması ve okuması haliyle zor olan bu 63 harflik kelime yerine, “daha kolay” ifade edildiği düşünülerek RkReUAUG kısaltması kullanılmıştı.

Kullanılmıştı diyorum çünkü Avrupa Birliği tarafından büyükbaş hayvanlarla ilgili yapılan yasa değişikliğinin ardından bu sözcüğün var olma sebebi kalmadı ve Duden sözlüğünden kaldırıldı.

En Uzun 10 Birleşik Kelime

Almancada sayıların birleşik yazılmasından ötürü oluşturulacak kelimeler haliyle görmezden gelindiğinde en uzun kelimeler benzer şekilde bilimsel ya da yasal terimleri karşılamak için oluşturulmuş bileşik kelimelerdir.

Uzmanlar, bu tarz uzun bileşik kelimelerin nadir olarak kullanıldığını belirtmekte ve Almanca sözlüğe girmelerinin çok da mümkün olmayacağı yönünde görüş bildirmektedirler.

Bu yüzden Duden sözlüğünü baz aldığımızda Almancanın en uzun kelimeleri olarak derlenebilecek 10 kelime aşağıda gösterilmiştir;

Kraftfahrzeug-Haftpflichtversicherung
Motorlu taşıt sorumluluk sigortası

Donau-Dampfschifffahrtsgesellschaft
Tuna Buharlı Gemi Şirketi

Rhein-Main-Donau-Großschifffahrtsweg
Ren-Ana-Tuna büyük nakliye rotası

Arbeiterunfallversicherungsgesetz
İşçi Yaralanma Sigortası Yasası

Bundesausbildungsförderungsgesetz
Federal Eğitim Yardımı Yasası

Straßenverkehrs-Zulassungs-Ordnung
Karayolu Trafik Ruhsatı Düzenlemeleri

Behindertengleichstellungsgesetz
Engelli Eşitliği Yasası

Steuervergünstigungsabbaugesetz
Vergi İndirimi İndirim Yasası

Nahrungsmittelunverträglichkeit
Gıda intoleransı

Lebensversicherungsgesellschaft
hayat sigortası şirketi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyicisi :'( (Adblocker)

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına reklam engelliyicinizi (Adblocker) kapatmanızı rica ediyoruz.