Blog

Almanca Dinleme Çalışması ve Podcast Kullanımı

Almanca dinleme çalışması ya da daha genel bir ifadeyle yabancı bir dil öğrenirken dinleme çalışmaları yapmak hedef dili öğrenmek adına büyük bir önem arz etmekte. Rastgele bir şekilde değil de öğrenilen şeyin ne olduğunu başta belirleyerek, bir amaç edinip hedef koymak en tokluk hissi vereni desek abartmamış oluruz.

Almanca Dinleme Çalışması Nasıl Yapılmalı

Bu yazımızda Almanca öğrenenlerin dinleme çalışmalarına faydalı olabilecek bir araçtan bahsedeceğiz. Öncelikle kastedilen dinleme çalışması ile ve tokluk hissi verecek bir çalışma ile ne anlaşılması gerektiğini anlatalım.

Dinleme çalışmalarını sanılanın aksine sadece kulak doygunluğu için değil de kelimelerin telaffuzlarını cümle içinde duymak, bir bütün halinde cümleleri dinleyip benzer tonda tekrar etmek için yapacağız.

Kelimenin anlamını bilmek elbette ki önemli ama nihai hedefimiz cümleleri duyduğumuz şekilde, vurguya ve telaffuzlarını doğru bir şekilde söyleyebilmek. Zira kendi ağzımızdan çıkanın seviyesi kulağımızın analiz için kullandığı en önemli data. Bu da dinleme becerimizi oldukça etkileyen bir şey.

Biraz daha detaylandıralım, (Almanca kelime bilgimizin sınırlı olduğu ve pek az şey bilinen başlangıç seviyesinde olduğumuzu farz ediyoruz)

Vurgu ve tonlamayı dikkate alarak dinlediğimiz cümleleri kendimiz de benzer şekilde söylediğimizde hem kelimenin telaffuzunu hem de cümle içindeki vurguyu öğrenmiş olacağız. Ayrıca böylesi bir çalışmayla konuşma becerilerimizi de geliştirecek bir çalışma yapmış olacağız. Tabiri caizse bir taşla iki kuş…

Kulağımız kendi ağzımızdan çıkabilen ölçüde dinlediğimiz şeyleri anlayabilmekte derken bilimsel bir dayanaktan değil sadece kendi tecrübelerimizden bahsettiğimizi belirtmek isteriz.

Örneğin İngilizcede know kelimesini kınov şeklinde yanlış telaffuz ediyorsak kulağımız bunu anlayabilmek için dinlediğimiz şeyleri kınov olarak duymak isteyecek. Karmaşayı hayal edebildiğinizi varsayıyoruz.

Dinleme çalışmalarının konuşma egzersizlerine de faydası yadsınamaz. Sadece duyulanı anlama değil aynı zamanda anladığımızı iddia ettiğimiz şeyleri konuşabilme adına önemli kazanımlar sağlamakta.

Almanca Öğrenmek için Podcast

Lafı fazla uzattık ama tam da anlattığımız şeyleri etkili ve pratik bir şekilde yapabileceğimiz bir araçla tanıştırmak istiyorum.

Google’da nihai aramalarımız sonucunda nevenasıl adındaki bir sitede keşfettik. Sitenin “Evde Almanca öğrenimi için en iyi 5 poscast” olarak tanıttığı araçlardan biri olan “News in Slow German” adında bir siteyi inceledik.

Kısa (yaklaşık 10 dakikalık), hızı ayarının yapılabildiği ve metnin de paylaşıldığı pek çok podcast yayınlayan bu site ile cümle cümle dinleyip benzer şekilde bu cümleleri tekrar edebilmek adına biçilmiş kaftan diyebiliriz.

Ücretsiz kullanımı her ne kadar yetersiz olsa da yeni başlayanlar için pek fazla zaman almayan bu site vasıtasıyla günde yaklaşık yarım saatlik bir çalışmayla hem dinleme hem de konuşma becerileri etkin bir şekilde geliştirilebilir.

Bir başka Almanca öğrenimine faydalı olacak araçlar yazımızda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

Umarım sunulan bilgiler hem yararlı olmuş hem de anlaşılır bir şekilde ifade edilmiştir. Herhangi bir noktada belirsizlik yaşarsanız, bir hata bulduğunuzu düşünürseniz, bir kelimenin yanlış yazıldığını fark ederseniz, lütfen yorum yaparak bunu belirtiniz. Zira ne kadar dikkatli hazırlanmış olursa olsun, hataların yapılabildiğini fark edebiliyoruz. Görüşleriniz ve katkılarınız, bu tür hataları düzeltmemiz için büyük önem taşıyor. İyi çalışmalar dilerim. ❤️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

😔 Reklam Engelleyicisi 😔

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına, Reklam engelleyicinizi kapatmanızı rica ediyoruz. Mahcubuz ama desteğiniz çok önemli 🙏