A1 Seviye

Meine Verwandten

Meine Verwandten hikayesi Almanca A1 seviye gramer konularının ağırlıklı olduğu bir okuma parçası olarak hazırlanmıştır.

Meine Verwandten

Das sind meine Verwandten. Meine Großeltern, meine Tante, mein Onkel und ihre Kinder. Ich habe eine große Familie. Mein Opa heißt Peter. Er ist 67 Jahre alt. Meine Oma heißt Sindy. Sie ist 61 Jahre alt. Ich habe zwei Schwestern namens Hannah und Heidi.
*
Hannah ist 9 Jahre alt und Heidi ist 6 Jahre alt. Heidi und Hannah sind Schülerinnen. Das sind meine Eltern. Mein Vater heißt Johannes und ist 38 Jahre alt und er ist Arzt. Meine Mutter heißt Julia und sie ist Lehrerin.

Akrabalarım

Bunlar benim akrabalarım. Büyükannem, büyükbabam, teyzem, amcam ve onların çocukları. Büyük bir ailem var. Büyükbabamın adı Peter. 67 yaşında. Büyükannemin adı Sindy. 61 yaşında. Hannah ve Heidi adında iki kız kardeşim var.
*
Hannah 9 yaşında ve Heidi 6 yaşında. Heidi ve Hannah kız öğrenciler. Bunlar benim ailem. Babamın adı Johannes, 38 yaşında ve doktor. Annemin adı Julia ve o bir öğretmen.

Umarım sunulan bilgiler hem yararlı olmuş hem de anlaşılır bir şekilde ifade edilmiştir. Herhangi bir noktada belirsizlik yaşarsanız, bir hata bulduğunuzu düşünürseniz, bir kelimenin yanlış yazıldığını fark ederseniz, lütfen yorum yaparak bunu belirtiniz. Zira ne kadar dikkatli hazırlanmış olursa olsun, hataların yapılabildiğini fark edebiliyoruz. Görüşleriniz ve katkılarınız, bu tür hataları düzeltmemiz için büyük önem taşıyor. İyi çalışmalar dilerim. ❤️

5 Yorum

  1. merhaba, öncelikle böyle bir siteyi ücretsiz olarak paylaşmanız bizim gibi yaşı ilerlemiş öğrenciler için çok güzel bir pratik oluyor. Soruma gelirsek Großeltern Türkçesi, büyükanne ve büyükbaba (dede,nine) oluyor diye öğrendik. Sizin Türkçe çevirisinde sadece dedem olarak belirtmenizi doğru olarak kabul edelim mi yoksa değiştirilebilir mi? Şimdiden teşekkür ederim.

    1. Çok çok teşekkür ediyorum geri bildirim için. Großeltern kelimesini “büyükanne ve büyükbaba” veya “nine ve dede” olarak kullanmak gerekir. Hatalı bir yazım olmuş hemen düzeltiyorum 🙏

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

😔 Reklam Engelleyicisi 😔

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına reklam engelliyicinizi (Adblocker) kapatmanızı rica ediyoruz.