Kelime

Yeni Başlayanlar için 50 Almanca Fiil

Almanca öğrenmeye yeni başlayanlar için 50 Almanca fiil ile Almancada en çok kullanılan ve bilinmesi faydalı olacak fiiller derlenmiştir.

Almanca Öğrenmeye Yeni Başlayanlar için 50 Fiil

Bu listeyi nasıl oluşturduk sorusuna cevap verelim. Önce yeni başlayanlar için önerilen ve Goethe Insitute‘un A1 sertifikasını geçmek için gerekli olan fiilleri aldık. İkinci olarak, bu fiilleri kullanım sıklıklarına göre sıralamasını yapıp en çok kullanılan fiillerden bir derleme yaptıktan sonra bu listeye adını veren yeni başlayanlar için elli Almanca fiil listesini oluşturduk. Keyifli çalışmalar.

VerbFiil
seinOlmak
habenSahip olmak, var
möchtenİstemek
können-e bilmek
müssenZorunda olmak
sollen-meli, -malı
gebenVermek
wollenİstemek
sagenSöylemek
kommenGelmek
gehenGitmek
machenYapmak
stehenAyakta durmak
sehenGörmek
findenBulmak
bleibenKalmak
liegenUzanmak
stellenKoymak
nehmenAlmak
dürfenİzinli olmak
bringenGetirmek
haltenTutmak
spielenOynamak
heißenİsmi olmak
wissenBilmek
VerbFiil
erklärenAçıklamak
gehörenAit olmak
beginnenBaşlamak
sprechenKonuşmak
tunYapmak
mögenSevmek
gewinnenKazanmak
bekommenElde etmek
schreibenYazmak
arbeitenÇalışmak
treffenKarşılaşmak
zahlenÖdemek
sprechenKonuşmak
laufenKoşmak, yürümek
brauchenİhtiyacı olmak
feiernKutlamak
fahrenSürmek
suchenAramak
legenYatmak
glaubenİnanmak
scheinenGörünmek
schließenKapamak
fehlenEksik olmak
kennenBilmek, Tanımak
fragenSormak

Bu elli fiili quizlet üzerinden de çalışabilirsiniz. İlgili fiilleri oraya da liste olarak ekledim. Ayrıca çeşitli öğretme çalışmalarıyla kolayca kavrayabileceksiniz.

Umarım sunulan bilgiler hem yararlı olmuş hem de anlaşılır bir şekilde ifade edilmiştir. Herhangi bir noktada belirsizlik yaşarsanız, bir hata bulduğunuzu düşünürseniz, bir kelimenin yanlış yazıldığını fark ederseniz, lütfen yorum yaparak bunu belirtiniz. Zira ne kadar dikkatli hazırlanmış olursa olsun, hataların yapılabildiğini fark edebiliyoruz. Görüşleriniz ve katkılarınız, bu tür hataları düzeltmemiz için büyük önem taşıyor. İyi çalışmalar dilerim. ❤️

5 Yorum

  1. Merhaba öncelikle emekleriniz için çok teşekkür ederim iyi ki varsınız ve bu iş ile uğraşıyorsunuz saygılarımı iletiyorum. Bu parçada ise laufen ile ilgili bir yanlışlık var. Teşekkürler.

  2. Çalışmalarınız çok güzel çok beğeniyorum ama yazdığınız fiillerin akkusativ mi dativmi olduğunu nasıl anlayacağınız yardımcı olabilirseniz memnun oluruz

    1. Geçişli olup olmamasına göre fiiller Akkusativ ya da Dativ olmakta (anlamlarına göre ikisi de olabilir). Bu yüzden iyi bir sözlük kullanmanız tavsiye ederim. Öğrendiğiniz her bir fiili bu şekilde öğrenmeniz faydalı olacaktır. Bu yönde çeşitli sözlükler olmakla beraber size tavsiyem https://tr.langenscheidt.com/almanca-turkce/ kullanmanızdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

😔 Reklam Engelleyicisi 😔

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına, Reklam engelleyicinizi kapatmanızı rica ediyoruz. Mahcubuz ama desteğiniz çok önemli 🙏