Fiil Çekimleri

lassen – Fiil Çekimi ve Özellikleri

Lassen fiil çekimi ve özellikleri aşağıdaki tablolarda verilmiştir.

lassen – Fiil Çekimi

lassen
Hecelemelas-sen
Vurgulassen
Kategoridüzensiz
v/t (geçişli fiil)bırakmak
v/aux (yardımcı fiil)yapmasını sağlamak, yapmasına izin vermek
SeviyeA2
Lassen – Fiil Çekimi
PRÄSENS PRÄTERITUM PERFEKT
er/sie/es er/sie/es er/sie/es
lässtließhat gelassen

Indikativ

IndikativPRÄSENS
ichlasse
dulässt
er|sie|eslässt
wirlassen
ihrlasst
sie|Sielassen
IndikativPRÄTERITUM
ichließ
duließest; ließt
er|sie|esließ
wirließen
ihrließt
sie|Sieließen
IndikativPERFEKT
ichhabe gelassen
duhast gelassen
er|sie|eshat gelassen
wirhaben gelassen
ihrhabt gelassen
sie|Siehaben gelassen
IndikativPLUSQUAMPERFEKT
ichhatte gelassen
duhattest gelassen
er|sie|eshatte gelassen
wirhatten gelassen
ihrhattet gelassen
sie|Siehatten gelassen
IndikativFUTUR I
ichwerde lassen
duwerde lassen
er|sie|eswird lassen
wirwerden lassen
ihrwerdet lassen
sie|Siewerden lassen
IndikativFUTUR II
ichwerde gelassen haben
duwirst gelassen haben
er|sie|eswird gelassen haben
wirwerden gelassen haben
ihrwerdet gelassen haben
sie|Siewerden gelassen haben

Konjuktiv

Konjuktiv IPRÄSENS
ichlasse
dulassest
er|sie|eslasse
wirlassen
ihrlasset
sie|Sielassen
Konjuktiv IPERFEKT
ichhabe gelassen
duhabest gelassen
er|sie|eshabe gelassen
wirhaben gelassen
ihrhabet gelassen
sie|Siehaben gelassen
Konjuktiv IFUTUR I
ichwerde lassen
duwerdest lassen
er|sie|eswerde lassen
wirwerden lassen
ihrwerdet lassen
sie|Siewerden lassen
Konjuktiv IFUTUR II
ichwerde gelassen haben
duwerdest gelassen haben
er|sie|eswerde gelassen haben
wirwerden gelassen haben
ihrwerdet gelassen haben
sie|Siewerden gelassen haben
Konjuktiv IIPRÄTERITUM
ichließe
duließest
er|sie|esließe
wirließen
ihrließet
sie|Sieließen
Konjuktiv IIPLUSQUAMPERFEKT
ichhätte gelassen
duhättest gelassen
er|sie|eshätte gelassen
wirhätten gelassen
ihrhättet gelassen
sie|Siehätten gelassen
Konjuktiv II FUTUR I
ichwürde lassen
duwürdest lassen
er|sie|eswürde lassen
wirwürden lassen
ihrwürdet lassen
sie|Siewürden lassen
Konjuktiv IIFUTUR II
ichwürde gelassen haben
duwürdest gelassen haben
er|sie|eswürde gelassen haben
wirwürden gelassen haben
ihrwürdet gelassen haben
sie|Siewürden gelassen haben

Imperativ

dulass(e)
ihrlasst
Sielassen Sie

Infinitiv

Infinitiv Präsens
lassen
Infinitiv Perfekt
gelassen haben

Partizip

Partizip Präsens
lassend
Partizip Perfekt
gelassen 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyicisi :'(

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına reklam engelliyicinizi (Adblocker) kapatmanızı rica ediyoruz.