Fiil Çekimleri

fabeln – Fiil Çekimi ve Özellikleri

Fabeln fiil çekimi ve özellikleri aşağıdaki tablolarda verilmiştir.

Fabeln – Fiil Çekimi

fabeln
Hecelemefa-beln
Vurgufabeln
Fiil Tipidüzenli
v/t (geçişli fiil)uydurmak, saçmalamak
SeviyeC2
fabeln – Fiil Çekimi
PRÄSENS PRÄTERITUM PERFEKT
er/sie/es er/sie/es er/sie/es
fabeltfabeltehat gefabelt

Indikativ

IndikativPRÄSENS
ichfable; fabele
dufabelst
er|sie|esfabelt
wirfabeln
ihrfabelt
sie|Siefabeln
IndikativPRÄTERITUM
ichfabelte
dufabeltest
er|sie|esfabelte
wirfabelten
ihrfabeltet
sie|Siefabelten
IndikativPERFEKT
ichhabe gefabelt
duhast gefabelt
er|sie|eshat gefabelt
wirhaben gefabelt
ihrhabt gefabelt
sie|Siehaben gefabelt
IndikativPLUSQUAMPERFEKT
ichhatte gefabelt
duhattest gefabelt
er|sie|eshatte gefabelt
wirhatten gefabelt
ihrhattet gefabelt
sie|Siehatten gefabelt
IndikativFUTUR I
ichwerde fabeln
duwerde fabeln
er|sie|eswird fabeln
wirwerden fabeln
ihrwerdet fabeln
sie|Siewerden fabeln
IndikativFUTUR II
ichwerde gefabelt haben
duwirst gefabelt haben
er|sie|eswird gefabelt haben
wirwerden gefabelt haben
ihrwerdet gefabelt haben
sie|Siewerden gefabelt haben

Konjuktiv

Konjuktiv IPRÄSENS
ichfable, fabele
dufabelst
er|sie|esfable, fabele
wirfabeln
ihrfabelt
sie|Siefabeln
Konjuktiv IPERFEKT
ichhabe gefabelt
duhabest gefabelt
er|sie|eshabe gefabelt
wirhaben gefabelt
ihrhabet gefabelt
sie|Siehaben gefabelt
Konjuktiv IFUTUR I
ichwerde fabeln
duwerdest fabeln
er|sie|eswerde fabeln
wirwerden fabeln
ihrwerdet fabeln
sie|Siewerden fabeln
Konjuktiv IFUTUR II
ichwerde gefabelt haben
duwerdest gefabelt haben
er|sie|eswerde gefabelt haben
wirwerden gefabelt haben
ihrwerdet gefabelt haben
sie|Siewerden gefabelt haben
Konjuktiv IIPRÄTERITUM
ichhätte
duhättest
er|sie|eshätte
wirhätten
ihrhättet
sie|Siehätten
Konjuktiv IIPLUSQUAMPERFEKT
ichhätte gefabelt
duhättest gefabelt
er|sie|eshätte gefabelt
wirhätten gefabelt
ihrhättet gefabelt
sie|Siehätten gefabelt
Konjuktiv II FUTUR I
ichwürde fabeln
duwürdest fabeln
er|sie|eswürde fabeln
wirwürden fabeln
ihrwürdet fabeln
sie|Siewürden fabeln
Konjuktiv IIFUTUR II
ichwürde gefabelt haben
duwürdest gefabelt haben
er|sie|eswürde gefabelt haben
wirwürden gefabelt haben
ihrwürdet gefabelt haben
sie|Siewürden gefabelt haben

Imperativ

dufable
ihrfabelt
Siefabeln Sie

Infinitiv

Infinitiv Präsens
fabeln
Infinitiv Perfekt
gefabelt haben

Partizip

Partizip Präsens
fabelnd
Partizip Perfekt
gefabelt 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyicisi :'(

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına reklam engelliyicinizi (Adblocker) kapatmanızı rica ediyoruz.