Fiil Çekimleri

zahlen – Fiil Çekimi ve Özellikleri

Zahlen fiil çekimi ve özellikleri aşağıdaki tablolarda verilmiştir:

zahlen – Fiil Çekimi

zahlen
Hecelemezah-len
Vurguzahlen
Kategoridüzenli
v/t (geçişli fiil)ödemek
v/i (geçişsiz fiil)ödemek
SeviyeA1
zahlen – Fiil Çekimi
PRÄSENS PRÄTERITUM PERFEKT
er/sie/es er/sie/es er/sie/es
zahltzahltehat gezahlt

Indikativ

IndikativPRÄSENS
ichzahle
duzahlst
er|sie|eszahle
wirzahlen
ihrzahlt
sie|Siezahlen
IndikativPRÄTERITUM
ichzahlte
duzahltest
er|sie|eszahltet
wirzahlten
ihrzahltet
sie|Siezahlten
IndikativPERFEKT
ichhabe gezahlt
duhast gezahlt
er|sie|eshat gezahlt
wirhaben gezahlt
ihrhabt gezahlt
sie|Siehaben gezahlt
IndikativPLUSQUAMPERFEKT
ichhatte gezahlt
duhattest gezahlt
er|sie|eshatte gezahlt
wirhatten gezahlt
ihrhattet gezahlt
sie|Siehatten gezahlt
IndikativFUTUR I
ichwerde zahlen
duwerde zahlen
er|sie|eswird zahlen
wirwerden zahlen
ihrwerdet zahlen
sie|Siewerden zahlen
IndikativFUTUR II
ichwerde gezahlt haben
duwirst gezahlt haben
er|sie|eswird gezahlt haben
wirwerden gezahlt haben
ihrwerdet gezahlt haben
sie|Siewerden gezahlt haben

Konjuktiv

Konjuktiv IPRÄSENS
ichzahle
duzahlest
er|sie|eszahle
wirzahlen
ihrzahlet
sie|Siezahlen
Konjuktiv IPERFEKT
ichhabe gezahlt
duhabest gezahlt
er|sie|eshabe gezahlt
wirhaben gezahlt
ihrhabet gezahlt
sie|Siehaben gezahlt
Konjuktiv IFUTUR I
ichwerde zahlen
duwerdest zahlen
er|sie|eswerde zahlen
wirwerden zahlen
ihrwerdet zahlen
sie|Siewerden zahlen
Konjuktiv IFUTUR II
ichwerde gezahlt haben
duwerdest gezahlt haben
er|sie|eswerde gezahlt haben
wirwerden gezahlt haben
ihrwerdet gezahlt haben
sie|Siewerden gezahlt haben
Konjuktiv IIPRÄTERITUM
ichzahlte
duzahltest
er|sie|eszahlte
wirzahlten
ihrzahltet
sie|Siezahlten
Konjuktiv IIPLUSQUAMPERFEKT
ichhätte gezahlt
duhättest gezahlt
er|sie|eshätte gezahlt
wirhätten gezahlt
ihrhättet gezahlt
sie|Siehätten gezahlt
Konjuktiv II FUTUR I
ichwürde zahlen
duwürdest zahlen
er|sie|eswürde zahlen
wirwürden zahlen
ihrwürdet zahlen
sie|Siewürden zahlen
Konjuktiv IIFUTUR II
ichwürde gezahlt haben
duwürdest gezahlt haben
er|sie|eswürde gezahlt haben
wirwürden gezahlt haben
ihrwürdet gezahlt haben
sie|Siewürden gezahlt haben

Imperativ

duzahl(e)
ihrzahlt
Siezahlen Sie

Infinitiv

Infinitiv Präsens
zahlen
Infinitiv Perfekt
gezahlt haben

Partizip

Partizip Präsens
zahlend
Partizip Perfekt
gezahlt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyicisi :'(

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına reklam engelliyicinizi (Adblocker) kapatmanızı rica ediyoruz.