Mektup

Stellensuche (Aile Birleşimi Mektup Örneği)

Stellensuche, Goethe Enstitüsü Almanca A1 kursu (aile birleşimi) yazma sınavında çıkabilecek düzeyde bir mektup örneği olarak derlenmiştir.

Stellensuche

Aşağıdaki direktiflere uyarak örnek bir mektup yazılacaktır.

  1. Bitte schreiben Sie an den Supermarkt Extra. Sie suchen eine Arbeit als Verkäufer. Die Anzeige haben Sie in der Zeitung gelesen. (Lütfen Extra süpermarkete yazınız. Satış elemanı olarak iş arıyorsunuz. Gazetedeki ilanı okudunuz.)
  • Kuruma yazılacağı için resmi bir mektup dili kullanmalıyız. Yazılan kişi bilinmediği için sorumlu kişi kast edilerek mektuba başlanır.

Sehr geehrte Damen und Herren,

  • Selamlamayı virgül koyarak bitirdikten sonra virgül koyup satır başına geçeriz. Ancak Türkçedekinden farklı olarak satır başı virgülle bittiği için küçük harfle başar (eğer isim kullanılmazsa)

mein Name ist Thomas Schmidt und ich bin fünfundzwanzig Jahre alt. Ich habe eure Anzeige in der Zeitung gelesen. Ich suche eine Arbeit als Verkäufer. Ich interessiere mich für diese Arbeit.

Könnten Sie mir bitte die Arbeitszeiten schreiben?

  • Mektubu resmi bir şekilde bitirelim;

Mit freundlichen Grüßen,

Thomas Schmidt

Mektup

Mektubumuzu yazdığımıza göre onu toparlayabiliriz.

Sehr geehrte Damen und Herren,

mein Name ist Thomas Schmidt und ich bin fünfundzwanzig Jahre alt. Ich habe eure Anzeige in der Zeitung gelesen. Ich suche eine Arbeit als Verkäufer. Ich interessiere mich für diese Arbeit. Könnten Sie mir bitte die Arbeitszeiten schreiben?

Mit freundlichen Grüßen,

Thomas Schmidt

Sevgili Bay veya Bayan,

benim adım Thomas Schmidt ve yirmi beş yaşındayım. İlanınızı gazetede okudum. Satış elemanı olarak iş arıyorum. Bu işle ilgileniyorum.Çalışma saatlerini yazar mısınız lütfen?

Saygılarımla,

Thomas Schmidt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyicisi :'( (Adblocker)

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına reklam engelliyicinizi (Adblocker) kapatmanızı rica ediyoruz.