Fiil Çekimleri

schwören – Fiil Çekimi ve Özellikleri

Schwören fiil çekimi ve özellikleri aşağıdaki tablolarda verilmiştir.

schwören – Fiil Çekimi

schwören
Hecelemesch-wö-ren
Vurguschwören
Fiil Tipidüzensiz
v/t (geçişli fiil)yemin etmek, ant içmek
v/i (geçişsiz fiil)yemin etmek, ant içmek
SeviyeB2
Schwören – Fiil Çekimi
PRÄSENS PRÄTERITUM PERFEKT
er/sie/es er/sie/es er/sie/es
schwörtschwor/schwurhat geschworen

Indikativ

IndikativPRÄSENS
ichschwöre
duschwörst
er|sie|esschwört
wirschwören
ihrschwört
sie|Sieschwören
IndikativPRÄTERITUM
ichschwor
duschworst
er|sie|esschwor
wirschworen
ihrschwort
sie|Sieschworen
IndikativPERFEKT
ichhabe geschworen
duhast geschworen
er|sie|eshat geschworen
wirhaben geschworen
ihrhabt geschworen
sie|Siehaben geschworen
IndikativPLUSQUAMPERFEKT
ichhatte geschworen
duhattest geschworen
er|sie|eshatte geschworen
wirhatten geschworen
ihrhattet geschworen
sie|Siehatten geschworen
IndikativFUTUR I
ichwerde schwören
duwerde schwören
er|sie|eswird schwören
wirwerden schwören
ihrwerdet schwören
sie|Siewerden schwören
IndikativFUTUR II
ichwerde geschworen haben
duwirst geschworen haben
er|sie|eswird geschworen haben
wirwerden geschworen haben
ihrwerdet geschworen haben
sie|Siewerden geschworen haben

Konjuktiv

Konjuktiv IPRÄSENS
ichschwöre
duschwörest
er|sie|esschwöre
wirschwören
ihrschwöret
sie|Sieschwören
Konjuktiv IPERFEKT
ichhabe geschworen
duhabest geschworen
er|sie|eshabe geschworen
wirhaben geschworen
ihrhabet geschworen
sie|Siehaben geschworen
Konjuktiv IFUTUR I
ichwerde schwören
duwerdest schwören
er|sie|eswerde schwören
wirwerden schwören
ihrwerdet schwören
sie|Siewerden schwören
Konjuktiv IFUTUR II
ichwerde geschworen haben
duwerdest geschworen haben
er|sie|eswerde geschworen haben
wirwerden geschworen haben
ihrwerdet geschworen haben
sie|Siewerden geschworen haben
Konjuktiv IIPRÄTERITUM
ichschwüre; schwöre
duschwürest; schwürst; schwörest; schwörst
er|sie|esschwüre; schwöre
wirschwüren; schwören
ihrschwüret; schwürt; schwöret; schwört
sie|Sieschwüren; schwören
Konjuktiv IIPLUSQUAMPERFEKT
ichhätte geschworen
duhättest geschworen
er|sie|eshätte geschworen
wirhätten geschworen
ihrhättet geschworen
sie|Siehätten geschworen
Konjuktiv II FUTUR I
ichwürde schwören
duwürdest schwören
er|sie|eswürde schwören
wirwürden schwören
ihrwürdet schwören
sie|Siewürden schwören
Konjuktiv IIFUTUR II
ichwürde geschworen haben
duwürdest geschworen haben
er|sie|eswürde geschworen haben
wirwürden geschworen haben
ihrwürdet geschworen haben
sie|Siewürden geschworen haben

Imperativ

duschwör(e)
ihrschwört
Sieschwören Sie

Infinitiv

Infinitiv Präsens
schwören
Infinitiv Perfekt
geschworen haben

Partizip

Partizip Präsens
schwörend
Partizip Perfekt
geschworen 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyicisi :'(

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına reklam engelliyicinizi (Adblocker) kapatmanızı rica ediyoruz.