Fiil Çekimleri

schlagen – Fiil Çekimi ve Özellikleri

Schlagen fiil çekimi ve özellikleri aşağıdaki tablolarda verilmiştir.

schlagen – Fiil Çekimi

schlagen
Infinitiv Präsensschla-gen
Infinitiv Perfektschlagen
Fiil Tipidüzensiz
v/t (geçişli fiil)vurmak, dövmek, çırpmak, yenmek, çakmak
v/i (geçişsiz fiil)çarpmak, atmak, çalmak
SeviyeB1
Schlagen – Fiil Çekimi
PRÄSENS PRÄTERITUM PERFEKT
er/sie/es er/sie/es er/sie/es
schlägtschlug hat geschlagen

Indikativ

IndikativPRÄSENS
ichschlage
duschlägst
er|sie|esschlägt
wirschlagen
ihrschlagt
sie|Sieschlagen
IndikativPRÄTERITUM
ichschlug
duschlugst
er|sie|esschlug
wirschlugen
ihrschlugt
sie|Sieschlugen
IndikativPERFEKT
ichhabe geschlagen
duhast geschlagen
er|sie|eshat geschlagen
wirhaben geschlagen
ihrhabt geschlagen
sie|Siehaben geschlagen
IndikativPLUSQUAMPERFEKT
ichhatte geschlagen
duhattest geschlagen
er|sie|eshatte geschlagen
wirhatten geschlagen
ihrhattet geschlagen
sie|Siehatten geschlagen
IndikativFUTUR I
ichwerde schlagen
duwerde schlagen
er|sie|eswird schlagen
wirwerden schlagen
ihrwerdet schlagen
sie|Siewerden schlagen
IndikativFUTUR II
ichwerde geschlagen haben
duwirst geschlagen haben
er|sie|eswird geschlagen haben
wirwerden geschlagen haben
ihrwerdet geschlagen haben
sie|Siewerden geschlagen haben

Konjuktiv

Konjuktiv IPRÄSENS
ichschlage
duschlagest
er|sie|esschlage
wirschlagen
ihrschlaget
sie|Sieschlagen
Konjuktiv IPERFEKT
ichhabe geschlagen
duhabest geschlagen
er|sie|eshabe geschlagen
wirhaben geschlagen
ihrhabet geschlagen
sie|Siehaben geschlagen
Konjuktiv IFUTUR I
ichwerde schlagen
duwerdest schlagen
er|sie|eswerde schlagen
wirwerden schlagen
ihrwerdet schlagen
sie|Siewerden schlagen
Konjuktiv IFUTUR II
ichwerde geschlagen haben
duwerdest geschlagen haben
er|sie|eswerde geschlagen haben
wirwerden geschlagen haben
ihrwerdet geschlagen haben
sie|Siewerden geschlagen haben
Konjuktiv IIPRÄTERITUM
ichschlüge
duschlügest; schlügst
er|sie|esschlüge
wirschlügen
ihrschlüget; schlügt
sie|Sieschlügen
Konjuktiv IIPLUSQUAMPERFEKT
ichhätte geschlagen
duhättest geschlagen
er|sie|eshätte geschlagen
wirhätten geschlagen
ihrhättet geschlagen
sie|Siehätten geschlagen
Konjuktiv II FUTUR I
ichwürde schlagen
duwürdest schlagen
er|sie|eswürde schlagen
wirwürden schlagen
ihrwürdet schlagen
sie|Siewürden schlagen
Konjuktiv IIFUTUR II
ichwürde geschlagen haben
duwürdest geschlagen haben
er|sie|eswürde geschlagen haben
wirwürden geschlagen haben
ihrwürdet geschlagen haben
sie|Siewürden geschlagen haben

Imperativ

duschlag
ihrschlagt
Sieschlagen Sie

Infinitiv

Infinitiv Präsens
schlagen
Infinitiv Perfekt
geschlagen haben

Partizip

Partizip Präsens
schlagend
Partizip Perfekt
geschlagen  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyicisi :'(

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına reklam engelliyicinizi (Adblocker) kapatmanızı rica ediyoruz.