Fiil Çekimleri

mögen – Fiil Çekimi ve Özellikleri

Mögen fiil çekimi ve özellikleri aşağıdaki tablolarda verilmiştir.

Eğer mögen fiili modal fiil olarak kullanılırsa Konjunktiv II formatındaki PRÄTERİTUM çekimi olan möchten kullanılır.

Haliyle mögen olarak kullanıldığında esas fiil özelliği gösterirken tarz fiil (modalverb) olarak kullanıldığında ise yardımcı fiil görevi görür.

mögen – Fiil Çekimi

mögen
Hecelememö-gen
Vurgumögen
Kategoridüzensiz
v/t (geçişli fiil)istemek, arzu etmek, sevmek, beğenmek
SeviyeA1
Mögen – Fiil Çekimi
PRÄSENS PRÄTERITUM PERFEKT
er/sie/es er/sie/es er/sie/es
magmochtehat gemocht

Indikativ

IndikativPRÄSENS
ichmag
dumagst
er|sie|esmag
wirmögen
ihrmögt
sie|Siemögen
IndikativPRÄTERITUM
ichmochte
dumochtest
er|sie|esmochte
wirmochten
ihrmochtet
sie|Siemochten
IndikativPERFEKT
ichhabe gemocht
duhast gemocht
er|sie|eshat gemocht
wirhaben gemocht
ihrhabt gemocht
sie|Siehaben gemocht
IndikativPLUSQUAMPERFEKT
ichhatte gemocht
duhattest gemocht
er|sie|eshatte gemocht
wirhatten gemocht
ihrhattet gemocht
sie|Siehatten gemocht
IndikativFUTUR I
ichwerde mögen
duwerde mögen
er|sie|eswird mögen
wirwerden mögen
ihrwerdet mögen
sie|Siewerden mögen
IndikativFUTUR II
ichwerde gemocht haben
duwirst gemocht haben
er|sie|eswird gemocht haben
wirwerden gemocht haben
ihrwerdet gemocht haben
sie|Siewerden gemocht haben

Konjuktiv

Konjuktiv IPRÄSENS
ichmöge
dumögest
er|sie|esmöge
wirmögen
ihrmöget
sie|Siemögen
Konjuktiv IPERFEKT
ichhabe gemocht
duhabest gemocht
er|sie|eshabe gemocht
wirhaben gemocht
ihrhabet gemocht
sie|Siehaben gemocht
Konjuktiv IFUTUR I
ichwerde mögen
duwerdest mögen
er|sie|eswerde mögen
wirwerden mögen
ihrwerdet mögen
sie|Siewerden mögen
Konjuktiv IFUTUR II
ichwerde gemocht haben
duwerdest gemocht haben
er|sie|eswerde gemocht haben
wirwerden gemocht haben
ihrwerdet gemocht haben
sie|Siewerden gemocht haben
Konjuktiv IIPRÄTERITUM
ichmöchte
dumöchtest
er|sie|esmöchte
wirmöchten
ihrmöchtet
sie|Siemöchten
Konjuktiv IIPLUSQUAMPERFEKT
ichhätte gemocht
duhättest gemocht
er|sie|eshätte gemocht
wirhätten gemocht
ihrhättet gemocht
sie|Siehätten gemocht
Konjuktiv II FUTUR I
ichwürde mögen
duwürdest mögen
er|sie|eswürde mögen
wirwürden mögen
ihrwürdet mögen
sie|Siewürden mögen
Konjuktiv IIFUTUR II
ichwürde gemocht haben
duwürdest gemocht haben
er|sie|eswürde gemocht haben
wirwürden gemocht haben
ihrwürdet gemocht haben
sie|Siewürden gemocht haben

Imperativ

du
ihr
Sie

Infinitiv

Infinitiv Präsens
mögen
Infinitiv Perfekt
gemocht haben

Partizip

Partizip Präsens
mögend
Partizip Perfekt
gemocht 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyicisi :'(

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına reklam engelliyicinizi (Adblocker) kapatmanızı rica ediyoruz.