Konjunktiv I: 2

Konjunktiv 2 konusuna geçmeden önce Konjunktiv I konusunu kısaca hatırlatma fayda var: Birinin söylediklerini iletmek için dolaylı konuşmak için kullandığımız bu yapı neredeyse sadece gazete makaleleri gibi yazılı metinlerde bulunur.

Konjunktiv I: 2

Kibarca tavsiye vermek, gerçek olmayan olaylardan bahsederken, hayallerden, dileklerden bahsederken veya koşul cümleleri oluşturulurken kullanılabilir. Bu durumu eğer İngilizce biliyorsanız oradaki if close: Type 2-3 ile benzeterek faydalanabilirsiniz. 

Yazmak istediğimiz cümle zaten geçmişte ise, Konjunktiv I‘i Perfekt zaman kipinde kullanmalıyız. Konjunktiv II şart kipini geçmiş zamanda kullanırken yakın geçmiş zaman kullanılması gerekir. Zamanları karıştırabiliriz. Bu yüzden, örneğin, cümlenin bir kısmı Präteritum ve diğeri Perfekt di’li geçmiş zamanda olabilir.

Bir ifadeyi yeniden yazdığımızda, genellikle ana cümleyi geçmişe koyarız. Tam olarak hangi geçmiş zamanı kullandığımız önemli değil. Ana cümlenin (1. Bölüm) anlamı, Perfekt di’li geçmiş zaman ile Präteritum di’li geçmiş zaman olması durumunda değişmez. Aşağıdaki tabloyu inceleyin;

Direkt: Sie sagt: „Ich war am Sonntag zu Hause.” cümlesi Präteritum ve Perfekt kullanılarak Konjunktiv II anlatılmıştır;

1. Bölüm2. Bölüm
Dolaylı
(Präteritum)
Sie sagte,sie sei am Sonntag zu Hause gewesen.
Pazar günü evde olduğunu söyledi.
Dolaylı
(Perfekt)
Sie hat gesagt,sie sei am Sonntag zu Hause gewesen.
Pazar günü evde olduğunu söyledi.

II. şart kipinde ilgili fiili Präteritum çekimi yapmak yeterliyken Perfekt (yakın geçmiş zaman) oluşturmak için (yukarıdaki tablodaki 1. Bölüm) şunları kullanırız:

  • haben + geçmiş zaman ortacı (Partizip Perfekt)
  • sein + geçmiş zaman ortacı (Partizip Perfekt)

Tablodaki 2. Bölüm için fiil köküne Konjunktiv I’deki gibi farklı son ekler ekleyerek oluşturulur. Bu ekler düzenli, düzensiz ve karışık fiiller fark etmeksizin tümü için aynıdır.

Şahıs ZamirleriFiil köküne eklenen ekÖrnek
ich-ekomme
du-estkommest
er/sie/es-ekomme
wir-enkommen
ihr-etkommet
sie / Sie-enkommen

Konjunktiv I: 2 Örnek Cümleler

Ich dachte, sie habe uns nicht gesehen.
Beni görmediğini sanıyordum.
Ich dachte, sie habe uns nicht gehört.
Bizi duymadığını düşündüm
Du sagtest, du habest mich nicht gesehen.
Beni görmediğini söyledin.
Sie sagte, sie habe ihn nicht geliebt.
Onu sevmediğini söyledi.
Sie hat gesagt, sie habe ihn nicht geliebt.
Onu sevmediğini söyledi.
Konjunktiv 2 Örnek Cümleler
Paylaşmak İsterseniz;

Bunları da sevebilirsiniz

Konjunktiv I: 2” için bir yorum

Bir Cevap Yazın