düzensiz fiillerFiil Çekimleri

Essen – Fiil Çekimi ve Özellikleri

Essen fiil çekimi ve özellikleri aşağıdaki tablolarda verilmiştir;

Essen – Fiil Çekimi

essen
Anlamıyemek yemek
Kelime Ayrımıes-sen
Vurguessen
Kategoridüzensiz fiil
SeviyeA1
Essen – Fiil Çekimi
PRÄSENS PRÄTERITUM PERFEKT
er/sie/es er/sie/es er/sie/es
issthat gegessen
PRÄSENS PRÄTERITUM PERFEKT
er/sie/es er/sie/es er/sie/es
issthat gegessen

Indikativ

IndikativPRÄSENS
ichesse
duisst
er|sie|esisst
wiressen
ihresst
sie|Sieessen
IndikativPRÄTERITUM
ich
duaßt, aßest
er|sie|es
wiraßen
ihraßt
sie|Sieaßen
IndikativPERFEKT
ichhabe gegessen 
duhast gegessen 
er|sie|eshat gegessen 
wirhaben gegessen 
ihrhabt gegessen 
sie|Sieheben gegessen 
IndikativPLUSQUAMPERFEKT
ichhatte gegessen 
duhattest gegessen 
er|sie|eshatte gegessen 
wirhatten gegessen 
ihrhattet gegessen 
sie|Siehatten gegessen 
IndikativFUTUR I
ichwerde essen
duwerde essen
er|sie|eswird essen
wirwerden essen
ihrwerdet essen
sie|Siewerden essen
IndikativFUTUR II
ichwerde gegessen haben
duwirst gegessen haben
er|sie|eswird gegessen haben
wirwerden gegessen haben
ihrwerdet gegessen haben
sie|Siewerden gegessen haben

Konjuktiv

Konjuktiv IPRÄSENS
ichesse
duessest
er|sie|esesse
wiressen
ihresset
sie|Sieessen
Konjuktiv IPERFEKT
ichhabe gegessen 
duhabest gegessen 
er|sie|eshabe gegessen 
wirhaben gegessen 
ihrhabet gegessen 
sie|Siehaben gegessen 
Konjuktiv IFUTUR I
ichwerde essen
duwerdest essen
er|sie|eswerde essen
wirwerden essen
ihrwerdet essen
sie|Siewerden essen
Konjuktiv IFUTUR II
ichwerde gegessen haben
duwerdest gegessen haben
er|sie|eswerde gegessen haben
wirwerden gegessen haben
ihrwerdet gegessen haben
sie|Siewerden gegessen haben
Konjuktiv IIPRÄTERITUM
ichäße
duäßest
er|sie|esäße
wiräßen
ihräßet
sie|Sieäßen
Konjuktiv IIPLUSQUAMPERFEKT
ichhätte gegessen 
duhättest gegessen 
er|sie|eshätte gegessen 
wirhätten gegessen 
ihrhättet gegessen 
sie|Siehätten gegessen 
Konjuktiv II FUTUR I
ichwürde essen
duwürdest essen
er|sie|eswürde essen
wirwürden essen
ihrwürdet essen
sie|Siewürden essen
Konjuktiv IIFUTUR II
ichwürde gegessen haben
duwürdest gegessen haben
er|sie|eswürde gegessen haben
wirwürden gegessen haben
ihrwürdet gegessen haben
sie|Siewürden gegessen haben

Imperativ

Imperativ
duiss!
ihresst!
Sieessen Sie!

Infinitiv

Infinitiv Präsens
essen
Infinitiv Perfekt
gegessen haben

Partizip

Partizip Präsens
essend
Partizip Perfekt
gegessen 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyicisi :'( (Adblocker)

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına reklam engelliyicinizi (Adblocker) kapatmanızı rica ediyoruz.